Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
27/08/2015

Zasiłek dla samotnych rodziców

Celem zasiłków rodzicielskich jest zapewnienie dochodu dla rodziców w związku z urodzeniem dziecka. Członkowie systemu ubezpieczenia społecznego są uprawnieni do otrzymywania zasiłku rodzinnego na dzieci w wieku do 18 roku życia.

Zasiłek przyznawany samotnym rodzicom ma na celu zapewnienie wsparcia finansowego dla osób, które opiekują się samodzielnie dziećmi. Taka forma pomocy ma zapewnić rodzicom poczucie wsparcia.

Zasiłek przyznawany jest samotnym matkom lub ojcom. By dostać świadczenie należy być kawalerem lub panną, być w trakcie separacji lub po rozwodzie. Należy być jedynym opiekunem dziecka i nie mieszkać z drugim rodzicem dziecka lub współmałżonkiem. Zasiłek nie jest przyznawany, jeśli mieszkało się z drugą osobą przez 12 z ostatnich 18 miesięcy. Istnieje konieczność bycia członkiem systemu ubezpieczeń społecznych przez okres ostatnich 3 lat. Dziecko, na które chcemy dostać zasiłek, musi mieszkać i przebywać w Norwegii. W przypadku, gdy zostanie przyznany zasiłek, należy powiadamiać NAV o wszelkich zmianach, które mogą mieć wpływ na prawa do przyznawanego świadczenia oraz na jego wielkość.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

kids-143022_640

W celu otrzymania świadczenia należy złożyć wniosek w NAV na odpowiednim formularzu na rzecz przyznania świadczenia dla samotnego ojca lub matki. Wówczas NAV przystępuje do oceny warunków uprawniających do skorzystania ze świadczenia na podstawie udzielonych informacji. Wniosek należy złożyć w miejscu zamieszkania.

W przypadku spełniania wymogów, samotnym rodzicom mogą przysługiwać świadczenia opieki nad dzieckiem, korzyści edukacyjne, dotacje w przypadku przeprowadzki spowodowanej koniecznością podjęcia pracy w innym miejscu zamieszkania.

W przypadku przeprowadzki za granicę należy sprawdzić, czy można zachować członkostwo w systemie ubezpieczeń społecznych. Dziecko musi przebywać w dalszym ciągu za granicą. Pieniądze na dziecko wypłacane są jedynie, gdy pobyt za granicą jest spowodowany pracą u norweskiego pracodawcy, nie trwa dłużej niż 6 miesięcy. Istnieje obowiązek powiadomienia NAV w przypadku wyjazdu za granicę.

Warto wiedzieć, że zmiany w wysokości dochodów, sytuacja rodzinna lub w pracy może mieć wpływ na wysokość płatności, dlatego należy zgłaszać wszelkie zmiany do lokalnego biura NAV.


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Zasiłek dla samotnych rodziców"