Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
30/12/2015

Zaostrzenie przepisów dotyczących uzyskania pozwolenia na stały pobyt!

Na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, rząd podał nowe przepisy, które będą dotyczyć azylantów starających się o uzyskanie pozwolenia na stały pobyt. Zmiany zakładają m.in. zaliczenie egzaminu końcowego na temat społeczeństwa norweskiego.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

odcisk_norwegia

„Taka osoba będzie musiała wykazać, że w przeciągu ostatnich trzech lat jest samodzielna finansowo oraz opanowała język norweski w mowie przynajmniej w minimalnym stopniu. Ponadto chcemy rozszerzyć obowiązek uczestniczenia w specjalnych szkoleniach językowych również na osoby w wieku 55­-67” powiedziała Minister do spraw Imigrantów Sylvi Listhaug podczas wtorkowej konferencji prasowej.

„Myślę, że zasady są absolutnie konieczne. Jednak jest jeszcze coś takiego jak współczucie. To byłoby naprawdę straszne, jeżeli musielibyśmy wrócić do Sri Lanki. W szczególności dla naszych dzieci” powiedział Krishnamoorty Ramamoorthy agencji prasowej NTB.

Aby uzyskać pozwolenie na pobyt stały, wnioskodawca będzie musiał podejść do ustnego egzaminu końcowego z języka norweskiego na poziomie A1 lub wyższym i zdać go z pozytywnym wynikiem. Ministerstwo uważa, że taki wymóg ma podkreślić, jak ważna jest znajomość języka oraz to, ze azylanci muszą tą umiejętność nabyć. Ponadto obowiązkowy również będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie norweskim.

Nowe przepisy mają utrudnić otrzymanie pozwolenia na stały pobyt w Norwegii. Dla rodziny ze Sri Lanki, którzy żyją w zawieszeniu już od 2008 roku, zmiana przepisów może mieć poważne konsekwencje.

Szereg propozycji dotyczących zaostrzenia polityki przyznawania pozwolenia na stały pobyt zostały przedstawione we wtorek. Teraz zostaną wysłane do konsultacji. Jedna z wniosków dotyczył tego, że zezwolenie zostanie cofnięte, jeżeli warunki w kraju, z którego przybył azylant, poprawią się do tego stopnia, że nie będzie on potrzebował już ochrony.Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=