Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
16/01/2017

Zakaz poruszania się samochodów z silnikiem diesla w Oslo od wtorku!

Od wtorku pojazdy z silnikiem diesla będą miały zakaz poruszania się po ulicach Oslo. Wszystko to za sprawą wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza w stolicy Norwegii.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

auto_samochod

Zarówno dzisiaj, jak i we wtorek meteorolodzy zapowiadają niskie temperatury i delikatny wiatr. Może to powodować wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza nad dużymi miastami.

W związku z tym, władze Oslo podjęły pierwszą w historii decyzję o zakazie poruszania się pojazdów z silnikiem diesla po ulicach miasta. Zakaz będzie obowiązywać od wtorku w godzinach od 6 do 22. Będzie on obowiązywać w kolejnych dniach w tych samych godzinach tak długo, aż poziom zanieczyszczenia powietrza przestanie być określany jako „niebezpieczny”.

Naruszenie zakazu będzie karane grzywną w wysokości 1 500 NOK. Pojazdy kontrolować będzie nie tylko policja, ale również Administracja Dróg Publicznych.

„Taki poziom zanieczyszczenia powietrza może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i chorych na astmę. Zakaz poruszania się pojazdów napędzanych silnikiem diesla jest radykalnym środkiem, ale jednocześnie jest niezbędny, aby zabezpieczyć zdrowie mieszkańców miasta” powiedziała Gerd Robsahm Kjørven, pełniący obowiązki dyrektora Departamentu Środowiska w Oslo

Komisarz Rady Miejskiej ds. Środowiska – Lan Marie Berg z Partii Zielonych, powiedziała, że najważniejszą rzeczą dla niej jest to, aby dbać o zdrowie obywateli. „Rozumiem, że zakaz może stworzyć problemy dla naszego codziennego życia, ale z drugiej strony nie możemy po prostu powiedzieć osobom z grupy podwyższonego ryzyka, że powinny pozostać w domach” powiedziała gazecie Aftenposten.

Berg dodała również, że ma nadzieję, że zakaz będzie krótkotrwały i zachęci ludzi do znalezienia alternatywnych środków transportu. „To może być korzystanie z transportu publicznego, jazda na rowerze, pojechanie jednym samochodem z sąsiadami i przyjaciółmi, którzy posiadają pojazd niezasilany silnikiem diesla” powiedziała..

Aina Stensersen, lider Partii Postępu w Oslo, powiedziała, zakaz będzie niedogodnością dla wielu kierowców. „Uważam, że to ironia, że Ci, którzy kupili pojazdy z silnikiem diesla, prawie pod naciskiem poprzedniego rządu, zostaną „nagrodzeni” zakazem poruszania się między 6 a 22” powiedziała NTB.

Powyższy zakaz ma zastosowanie do pojazdów z silnikami diesla, jednak są pewne wyjątki. Do wyjątków należą pojazdy ratownicze, pojazdy hybrydowe z silnikiem diesla, pojazdy używane w służbie publicznej, transporcie pacjenta, tranzycie oraz pojazdy używane do celów handlowych.

Drogi państwowe pierścienia trzeciego, E6, E18, droga 4, droga 163, droga 190 i części pierścienia pierwszego nie są objęte zakazem. Pierścień pierwszy zostanie podzielony na to, gdzie obowiązuje zakaz, a gdzie nie.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: