Wypadek przy pracy – krótki poradnik
Miałeś wypadek przy pracy? Oto najważniejsze kroki na początek:
1. Pamiętaj, aby poinformować pracodawcę oraz kolegów z pracy o wypadku (zadbaj o to, aby mieć świadków wydarzenia).
2. Zgłoś się jak najszybciej do lekarza – poinformuj go dokładnie o tym co się stało (informacja o wypadku powinna pojawić się w dokumentacji medycznej).
3. Dopilnuj, aby wypadek został zgłoszony do NAV. Posiadając zatwierdzony wypadek przy pracy zaoszczędzisz między innymi wydatki na opłacanie wkładu własnego za wizyty u lekarza.
Po uregulowaniu tych kwestii możesz skupić się na leczeniu i dochodzeniu do zdrowia. Większość osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy wraca do zdrowia w ciągu kilku miesięcy.
Co dzieje się jednak w momencie, kiedy powrót do zdrowia się przedłuża, a maksymalny okres zwolnienia chorobowego dobiega końca?
Jest to chwila, kiedy warto skonsultować swoja sytuację z prawnikiem, aby uzyskać informacje o dalszym postępowaniu oraz swoich prawach jeśli chodzi o odszkodowanie. Warto pamiętać, że jako osoba poszkodowana w wypadku przy pracy masz prawo do pokrycia niezbędnych kosztów pomocy prawnej przez ubezpieczyciela. Ta kwestia uregulowana jest przepisami w prawie odszkodowawczym i jest to forma zabezpieczenia interesów osoby poszkodowanej, która najczęściej nie ma szczegółowej wiedzy o przepisach dotyczących odszkodowań.
Oto kilka sytuacji, w których nie powinno się zwlekać z kontaktem z prawnikiem:
- Kiedy nie masz pewności, że będziesz w stanie wrócić do pracy po roku czasu;
- Jeśli wypadek przy pracy skutkuje stałym uszczerbkiem na zdrowiu;
- Jeśli doznałeś urazu części ciała, z którą miałeś problem już wcześniej;
- Jeśli nie wiesz czy poradzisz sobie z formalnościami w języku norweskim.
Informacje uzyskane dzięki Kancelarii Adwokackiej Unneland AS.