Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
13/03/2017

Jak wynająć mieszkanie w Norwegii?

Wynajęcie mieszkania w Norwegii wiąże się z dużymi kosztami. Koszt wynajmu zależy od miasta, w którym znajduje się nieruchomość. Im bliżej centrum, tym wynajem jest droższy. Nie warto przyjeżdżać do Norwegii, jeśli nie ma się załatwionego mieszkania. Zdarza się, że mieszkanie lub pokój uda się znaleźć stosunkowo szybko, jednak zazwyczaj cała procedura trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni lub miesięcy.

Właściciele mieszkań bardzo często wymagają przedstawienia umowy o pracę lub referencji od pracodawcy albo od poprzedniego wynajmującego. Należy też liczyć się z koniecznością zapłacenia depozytu, który może wynosić nawet sześciokrotność miesięcznego czynszu, chociaż z reguły wynosi jego trzykrotność. Łatwo więc policzyć, że nawet przy stosunkowo niedrogim mieszkaniu, którego miesięczny czynsz wynosi np. 6000 koron, depozyt wyniesie 18000 koron, co daje łączną kwotę 24 tysięcy koron (około 11 tysięcy złotych).

Jakie mieszkanie można wynająć w Norwegii?

  • Rom i bofellesskap, czyli pokój we wspólnym mieszkaniu.

Na początek warto zastanowić się nad wynajęciem pokoju w większym mieszkaniu. Koszty są o wiele niższe niż w przypadku samodzielnego wynajmu. W takim mieszkaniu zazwyczaj salon, kuchnia, pralnia i łazienka są wspólne. Koszty wynajmu dzielone są na wszystkich lokatorów. Do tego dochodzą rachunki za prąd , ewentualnie internet i telewizję (dość często internet i telewizja wliczone są w cenę czynszu, tak jak woda i wywóz śmieci).

  • Hybel, czyli kawalerka.

Małe mieszkanie, w którym często nie ma ani jednej sypialni. Powierzchnia mieszkania zazwyczaj obejmuje salon z kuchnią i łazienką. Salon pełni też funkcję sypialni. Zdarza się, że w mieszkaniu jest dodatkowy mały pokój, w którym można urządzić sypialnię.

  • Leilighet, czyli mieszkanie.

Większe mieszkanie, z osobną sypialnią, w wielorodzinnych domach lub blokach. W Norwegii bardzo często duże domy mają wyremontowane podpiwniczenia, przystosowane do zamieszkania, nazywane się kjellerleilighet lub sokkelleilighet. Te pojęcia często stosowane są zamiennie, jednak można wskazać na pewne różnice między tymi typami mieszkań. Kjeller leilighet to mieszkanie, które ma bardzo małe okna, położone dość wysoko, a sokkelleilighet to mieszkanie leżące na tzw. udnerdetasje (piętro pod). Przeważnie ma większe okna i tyko częściowo przypomina mieszkanie piwniczne. Możliwe jest też wynajęcie mieszkania na poddaszu: loftsleilighet.

  • Enebolig, czyli dom jednorodzinny.
  • Rekkehus i tomannsbolig, czyli szeregowiec i dom np. dwukondygnacyjny.
Przydatne słówka:
bolig lokal mieszkalny (dom, mieszkanie, kawalerka)
boligtype rodzaj lokalu mieszkalnego
leilighet mieszkanie
hybel kawalerka
enebolig dom jednorodzinny
rekkehus szeregowiec
tomannsbolig dom dwukondygnacyjny (dzielony w pionie)
Rom i bofelleskap pokój we wspólnym mieszkaniu
Kjellerleilighet/sokkelleilighet mieszkanie w piwnicy
Loftsleilighet mieszkanie na poddaszu


Może Cię również zainteresować:

Zapisz


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=