Wykształceni Polacy coraz częściej rozchwytywani za granicą
Wydawać by się mogło, że zagranicę wyjeżdżają tylko osoby, które nie mogą znaleźć pracy w ojczyźnie. Błąd! Coraz częściej to właśnie wykształcone społeczeństwo decyduje się na podjęcie ryzyka i wyjazd. Wszystko za sprawą wysokich zarobków i ambicji. Wysokie uznanie otrzymują tam informatycy, inżynierowie oraz pracownicy służby zdrowia.
Polski pracownik cieszy się za granicą opinią dobrego fachowca. W okresie od 2003-2014 za granicę wyjechało już ponad 30 000 naszych specjalistów. Pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na motywację oraz umiejętności interpersonalne.
Zarobki proponowane przez zagranicznych pracodawców są bardzo atrakcyjne. Przykładowo, w Norwegii, pielęgniarka może zarobić rocznie nawet 385000 NOK, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje kwotę równoważną zarobkom 16 tys. złotych miesięcznie. Znacznie więcej zarobi tam informatyk, dorabiając się miesięcznie nawet o 8 tysięcy złotych więcej niż pracownica służby zdrowia.
Najpopularniejszymi kierunkami geograficznymi, wybieranymi przez specjalistów są takie państwa jak: Skandynawia, kraje Beneluksu, Szwajcaria oraz Niemcy. Stanowią one czołówkę państw wysoko rozwiniętych i bogatych.