Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
28/10/2015

Własna firma w Norwegii? Sprawdź jaki wybrać typ działalności gospodarczej!

Norwegia cały czas cieszy się zainteresowaniem polskich przedsiębiorców, zarówno tych doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero planują założyć swój własny biznes. Bez względu do którego typu przedsiębiorcy należysz- nie masz czego się obawiać. Założenie firmy w krainie fiordów nie jest skomplikowane!

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

work

Pierwszym krokiem, jaki musi zrobić przedsiębiorca, gdy już zdecyduje o tym, że chce założyć własną firmę w Norwegii, jest wybór jej formy prawnej. W tym przypadku może zdecydować się na:
⦁    Firmę jednoosobową – samozatrudnienie (enkelpersonsforetak),
⦁    Spółkę z nieograniczoną odpowiedzialnością – ansvarlig selskap (ANS) albo delt ansvar (DA).
⦁    Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – aksjeselskap (AS).
Firmę jednoosobową może założyć każda pełnoletnia osoba fizyczna. Wiąże się to z nałożeniem odpowiedzialności za zobowiązania firmy na właściciela i jego majątek, jak i również rezygnacją z prawa do skorzystania z formuły upadłości konsumenckiej. Ponadto właściciel musi umieścić swoje nazwisko w nazwie firmy. Takie przedsiębiorstwo musi również posiadać siedzibę na terenie Norwegii. Nie istnieją ograniczenia co do prowadzenia firmy oraz jednoczesnej pracy zarobkowej w innej instytucji.
Spółka ANS lub DA może być założona przez dwóch (lub więcej) wspólników. Są oni zobowiązani sporządzić umowę (selskaploven), w której będą zawarte regulacje prawne dotyczące działalności spółki, m.in. określa się poziom odpowiedzialności każdego ze wspólników. Taka umowa powinna być dołączona do formularza otwarcia firmy. Protokół z narady oraz porozumienie opatrzone podpisami musi znaleźć się w Centrum Rejestracyjnym Bronnoysund. Kwatera główna spółki ANS lub DA musi być założona na terenie Norwegii. Wymagana jest rejestracja w Foretaksregisteret. W przypadku spółki DA nie ma określonej wielkości kapitału własnego.
W przypadku spółki AS współpracownicy nie odpowiadają za kwotę kapitału wyższą niż ich imienny udział w firmie. Oznacza to, że realna odpowiedzialność ogranicza się do dzielonego kapitału, czyli ewentualne zobowiązania pokrywane są jedynie z majątku spółki. Wysokość kapitału nie może być niższa niż 30 tys. NOK. Ponadto na przedsiębiorstwie spoczywa obowiązek złożenia rocznego raportu w Centrum Rejestracyjnym Bronnoysund. Wszystkie przepisy dotyczące działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można znaleźć w ustawie nr 44 z 1997 roku (Aksjeloven).
Chcąc dobrze zadbać o swoje przedsiębiorstwo, osoba powinna orientować się w norweskich przepisach, szczególnie w ustawie o rachunkowości. Można tam znaleźć kilka bardzo ważnych wytycznych. Po pierwsze informacje o obowiązku rejestracji każdej transakcji w systemie rachunkowym. Umożliwia to stworzenie wielu dokumentów, m.in. rocznego sprawozdania finansowego, które należy opracowywać pod koniec każdego roku finansowego. Po drugie obowiązek przechowywania dokumentów. W przypadku kart czasu pracy okres ten wynosi 3,5 roku, a w przypadku sprawozdań finansowych – 10 lat.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

nik - 2015-11-11
Jeszcze jest NUF. Zdobywa na popularności dzięki zmniejszonym kosztom a zabezpieczeniu jak przy AS... Dużo firm w Norwegii rejestruje NUF. Na przykład firmy ubezpieczeniowe jak IF oraz budowlane i transportowe.