Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
22/03/2016

Wielkanoc w Norwegii – tradycje, jedzenie oraz ciekawostki

Pięć dni wypoczynku, w gronie najbliższych, bez myślenia o pracy – tak wyglądają Święta Wielkanocne w Norwegii.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Źródło foto: virtuousplanet.com

Źródło foto: virtuousplanet.com

Oficjalne obchody rozpoczynają się w Wielki Czwartek, jednak niektórzy biorą urlop trzy dni wcześniej – dzięki temu zaczynają świętować już od soboty, poprzedzającej Niedzielę Palmową i mają więcej czasu na spędzenie wiosennych dni z rodziną. Część osób opuszcza wtedy miasta i przebywa z bliskimi na łonie natury, najczęściej w górach. Przez długi czas, Wielkanoc w Norwegii była synonimem krótkich wakacji. Ostatnio jednak coraz częściej rezygnuje się z wyjazdów na rzecz rodzinnej, domowej atmosfery. Warto podkreślić, że święta spędzone w domu nie są równoznaczne z uczestnictwem we mszach z okazji Triduum Paschalnego.

Wielkanoc w kościele spędzają tylko nieliczne osoby. Ci, którzy chcieliby poświęcić pokarm, mogą udać się do jednej z katolickich parafii. Lista dostępna jest pod następującym adresem: http://www.katolsk.no/organisasjon/norge/menigheter.

W niektórych kościołach, msze odprawiane są języku polskim, najczęściej w ustalone dni miesiąca. Nie zawsze wyznaczona data pokrywa się z przypadającym akurat świętem – kwestie te ustalane są bowiem przez księży. Szczegóły warto sprawdzać na stronach internetowych konkretnych parafii.

Norweskie rodziny, w Niedzielę Wielkanocną o poranku, zasiadają do uroczystego śniadania, w czasie którego, podobnie jak w Polsce, nie może zabraknąć jajek. Popularne są także dania z jagnięciny (påskelam) oraz kurczaka. W Norwegii trudno znaleźć w sklepach prawdziwy żurek. Problem pojawia się też, gdy chcemy kupić kiszoną kapustę lub chrzan. Tego typu produkty można dostać w polskich sklepach na terenie Norwegii.

Świąteczne zakupy warto zaplanować wcześniej. W Wielki Piątek sklepy są nieczynne, a w Wielką Sobotę otwarte krócej – przeważnie do godziny 15 lub 16.

W przeciwieństwie do Polski, w norweski Poniedziałek Wielkanocny nie odbywają się żadne tradycje. Ten wolny od pracy dzień, ludzie spędzają zazwyczaj na powrotach ze świątecznych urlopów lub na czytaniu kryminałów (Påskekrim). Jest to bardzo interesujący zwyczaj, który obejmuje spędzenie czasu w gronie rodziny.

Więcej znajdziesz na: Święta w Norwegii.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Lol - 2020-04-14
Hentai