Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
08/01/2016

WAŻNE! Reforma podatkowa w Norwegii – wzrasta podatek VAT

Zmiana stawek podatku VAT w Norwegii pozwoli zwiększyć dochody podatkowe państwa. W zaproponowanym budżecie na 2016 rok od 1 stycznia nastąpił wzrost niskiej stawki VAT z 8 na 10%, co zapewni około 650 mln NOK wpływu do budżetu państwa. Jest to stosunkowo nieznaczny wzrost przychodu. Restrukturyzacja systemu podatkowego oznacza, że obciążenia podatkowe są przesunięte z podatku od dochodów przedsiębiorstw i podatków od zatrudnienia na podatek od konsumpcji, czyli VAT.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

korony_norweskie

Zwiększenie niskiej stawki VAT z 8% do 10% obejmuje usługi świadczone w transporcie pasażerskim, zakwaterowaniu, biletów wstępu do muzeów, kin, parków rozrywki i wielkich imprez sportowych. W przyszłości stawka ma wzrosnąć aż do 15%. Obecnie ministerstwo skupi się na obserwacji skutków reformy podatkowej i oceni ryzyko dalszego wzrostu stopy procentowej w późniejszym terminie. Takie zmiany zwiększyłyby przychody państwa do 5,7 mld NOK.

Jeszcze jedną zmianą, która weszła w 2016 roku jest obowiązek składania deklaracji VAT w formacie elektronicznym. Papierowa wersja deklaracji VAT już nie będzie dostępna. Taka zmiana spowoduje ulepszenia procesu zbioru danych statystycznych.

Podstawowe branże rynku finansowego, mianowicie: bankowość, ubezpieczenia i papiery wartościowe są obecnie zwolnione z podatku VAT. Rząd jest skłonny do wprowadzenia podatku VAT od usług finansowych. Jednak te zmiany wejdą w życie najwcześniej w 2017 roku.

Pozytywną zmianą dla przedsiębiorców w Norwegii w 2016 roku jest zmniejszenie stawki podatku od dochodów przedsiębiorstw z 27 do 25%. Jest to dobra motywacja do otworzenie własnej firmy wraz z nadejściem nowego roku.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=