Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
16/10/2015

Walka Polaków z Barnevernet stała się inspiracją do nakręcenia filmu

W dniu 16 października na ekrany polskich kin wchodzi film o tytule „Obce niebo”, który powstał na podstawie prawdziwej historii naszych rodaków. W filmie zostały opisane zdarzenia małżeństwa, które wyjechało do Szwecji w poszukiwaniu lepszego jutra. W wyniku niedomówienia i kłamstwa, córka młodych ludzi została odebrana przez opiekę społeczną. Jaka była prawdziwa historia, która stała się inspiracją?

Film został nakręcony w oparciu o przeszłość Heleny i Arka Rybaków, którzy zdecydowali się na porzucenie pracy w Polsce i wyjazd, wraz z córką Nikolą, do Norwegii. Nie zdawali sobie sprawy jednak z różnicy w wychowaniu dzieci pomiędzy ojczyzną, a nowym miejscem zamieszkania. Tej lekcji nie zapomną do końca życia.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

mouth

Na początku zaczęło się od wizyt kobiet pracujących w Barnevernet. Wypytywały o relacje między rodzicami dziewczynki, sprawdzały warunki, w których się wychowuje, dopytywały o jej potrzeby i hobby. Z wizyty na wizytę było coraz gorzej. W końcu opiekunki zarządziły, że Nikola zostanie przekazana pod opiekę rodziny zastępczej. Jaki był powód? Według Barnevernet dziewczynce brakowało emocjonalnego bezpieczeństwa w rodzinnym domu.

Rodzice Nikoli szukali pomocy zarówno w polskim konsulacie w Oslo, jak i w mediach. Niestety, działania nie przyniosły rezultaty, a wręcz zaszkodziły. O pomoc poproszono polskiego detektywa, Krzysztofa Rutkowskiego, który porwał dziecko z Norwegii i przetransportował bezpiecznie do Polski. Rodzice Nikoli zostawili wszystko w Norwegii- dom, pracę, dobytek. Cała akacja rozegrała się w nocy, dlatego rodzice zastępczy nie zorientowali się, kiedy dziewczynka została przechwycona. Rano powiadomili służby norweskie o zaginięciu Nikoli.

Na szczęście polski sąd odrzucił żądania Norwegów i nie oddał odbitej dziewczynki do ich kraju. Nikola i jej rodzice po ciężkiej walce w końcu mogli odetchnąć w spokoju w swojej ojczyźnie.

Warto zobaczyć film pt.: „Obce niebo”, który trzyma widzów w niepewności, aż do końca. Basia i Marek, bohaterowie filmu, walczą z biurokracją i dramatycznie próbują odzyskać córkę odebraną przez bezlitosną opiekę społeczną, dla której ludzkie uczucia nie mają znaczenia.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

BV, druga strona - 2017-11-28
https://bvdrugastrona.blogspot.no/
xxxxx - 2015-10-18
Przeciez za kradziez dziecka i oddanie innej rodzinie(,nie wiadomo do konca czy odpowiedzialnej i zdrowej psychicznie),to sa ogromne pieniadze dla nich.
Izula - 2015-10-18
A czym sobie zapracowali że im zabrali nikole?
Jeśli to nie tajemnica
Mieszkaniec Sem - 2015-10-18
Popieram kolegę z dołu. Sami na to zapracowalii. Zdarzają się tutaj naprawdę absurdalne sprawy dotyczące barnevernet. Ale Rybki nie są tutaj dobrym przykładem.
polak46 - 2015-10-17
to wielka sciema z tymi rybakami ludzie z okolic Andebu Tonsberg i Sem wiedza oco chodzi mowie tu o polakach mieszkajacych
Ula - 2015-10-17
W końcu do szwecji czy do norwegii?