Walka Polaków z Barnevernet stała się inspiracją do nakręcenia filmu
W dniu 16 października na ekrany polskich kin wchodzi film o tytule „Obce niebo”, który powstał na podstawie prawdziwej historii naszych rodaków. W filmie zostały opisane zdarzenia małżeństwa, które wyjechało do Szwecji w poszukiwaniu lepszego jutra. W wyniku niedomówienia i kłamstwa, córka młodych ludzi została odebrana przez opiekę społeczną. Jaka była prawdziwa historia, która stała się inspiracją?
Film został nakręcony w oparciu o przeszłość Heleny i Arka Rybaków, którzy zdecydowali się na porzucenie pracy w Polsce i wyjazd, wraz z córką Nikolą, do Norwegii. Nie zdawali sobie sprawy jednak z różnicy w wychowaniu dzieci pomiędzy ojczyzną, a nowym miejscem zamieszkania. Tej lekcji nie zapomną do końca życia.
Na początku zaczęło się od wizyt kobiet pracujących w Barnevernet. Wypytywały o relacje między rodzicami dziewczynki, sprawdzały warunki, w których się wychowuje, dopytywały o jej potrzeby i hobby. Z wizyty na wizytę było coraz gorzej. W końcu opiekunki zarządziły, że Nikola zostanie przekazana pod opiekę rodziny zastępczej. Jaki był powód? Według Barnevernet dziewczynce brakowało emocjonalnego bezpieczeństwa w rodzinnym domu.
Rodzice Nikoli szukali pomocy zarówno w polskim konsulacie w Oslo, jak i w mediach. Niestety, działania nie przyniosły rezultaty, a wręcz zaszkodziły. O pomoc poproszono polskiego detektywa, Krzysztofa Rutkowskiego, który porwał dziecko z Norwegii i przetransportował bezpiecznie do Polski. Rodzice Nikoli zostawili wszystko w Norwegii- dom, pracę, dobytek. Cała akacja rozegrała się w nocy, dlatego rodzice zastępczy nie zorientowali się, kiedy dziewczynka została przechwycona. Rano powiadomili służby norweskie o zaginięciu Nikoli.
Na szczęście polski sąd odrzucił żądania Norwegów i nie oddał odbitej dziewczynki do ich kraju. Nikola i jej rodzice po ciężkiej walce w końcu mogli odetchnąć w spokoju w swojej ojczyźnie.
Warto zobaczyć film pt.: „Obce niebo”, który trzyma widzów w niepewności, aż do końca. Basia i Marek, bohaterowie filmu, walczą z biurokracją i dramatycznie próbują odzyskać córkę odebraną przez bezlitosną opiekę społeczną, dla której ludzkie uczucia nie mają znaczenia.