Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
04/12/2015

Uroczystość pogrzebowa- sprawdź, co może zdziwić podczas pogrzebu w Norwegii

Uroczystości pogrzebowe z całą pewnością nie należą do pozytywnych wydarzeń i najlepiej byłoby, gdybyśmy wcale nie musieli w nich uczestniczyć. Pogrzeby w Norwegii przypominają te z Polski, ale jest kilka znaczących różnic. Przede wszystkim w Norwegii większą uwagę skupia się na zmarłym niż na samym aspekcie religijnym uroczystości.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Lustrafjorden, Norwegia / Źródło foto: travelingboy.com

Lustrafjorden, Norwegia / Źródło foto: travelingboy.com

1. Powszechnie przyjęte jest, że najbliższa rodzina ubiera się na czarno. Panowie obowiązkowo zakładają białą koszulę i czarny garnitur. Inni goście powinni przyjść w stonowanych strojach w barwach ciemnych, np. szary, fioletowy, granatowy lub brązowy.

2. Norweski zwyczaj nakazuje, aby goście przynieśli ze sobą ciastko z lukrową posypką, na którym umieszczone są inicjały zmarłego. Taki drobiazg niesiony w drewnianych koszykach daruje się wdowie. W zamian przybyli goście częstowani są winem i kawą, która w Norwegii jest symbolem powitania.

3. Podczas pogrzebu osoba duchowna wspomina zmarłego. Bardzo dużo mówi o jego życiu i pasjach. Zebrani goście dostają teksty pieśni i śpiewają je w czasie ceremonii. Następnie na grób składane są kwiaty.

4. W Norwegii popularną formą pochówku jest kremacja. W związku z tym za niewłaściwe uznaje się: ubieranie zmarłego w bunad, garnitur, strój sportowy lub z tworzywa sztucznego i umieszczanie w trumnie biżuterii, ramek na zdjęcia oraz odtwarzaczy mp3. W przypadku kremacji należy usunąć wszelkie implanty i rozrusznik serca, a po kremacji objętość prochów zmarłego nie powinna przekraczać 1l.

5. W czasie pochówku połączonego z kremacją następuje tzw. pogrzeb symboliczny, podczas którego urna z prochami zmarłego opuszczana jest kilka centymetrów pod posadzkę domu pogrzebowego. Po okresie kilku tygodni rodzina może pochować prochy na cmentarzu.

6. Na norweskiej stypie panuje nieco weselsza atmosfera niż w Polsce. Każdy z przybyłych gości wypowiada kilka słów o zmarłym. Rodzeństwo wspomina śmieszne historyjki i młodość członka rodziny, pokazując w ten sposób jakim był człowiekiem. Wdowiec lub wdowa opowiada historię poznania małżonka.

7. Nagrobki norweskie są minimalistyczne i skromne.

Więcej informacji znajdziesz w zakładce: https://pol-nor.com/pogrzeby-w-norwegii/.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

nowa wies - 2015-12-04
O tych ciasteczkach to pierwsze slysze, może to jakies regionalne? Ja uczestniczyłam w norweskim pogrzebie, bardzo podobalo mi się to, ze było przedstawiane cale zycie zmarłego, bardzo pogodnie, zadnego wycia za przeproszeniem, ani rzucania się na trumne, z godnoscia.