Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Norweski portal
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
19/03/2019

Ulga dla rybaków i marynarzy – rozliczenie podatku w Norwegii

Pracujący w Norwegii zawodowi rybacy i marynarze mają prawo do specjalnej ulgi – Særskilt fradrag. Ile wynosi to odliczenie i jak się o nie ubiegać?

Jeśli pracujesz na norweskich statkach możesz skorzystać z dodatkowego odpisu, który pozwala na odliczenie 30% dochodu od podstawy opodatkowania – marynarze mogą odliczyć maksymalnie 80 000 NOK, natomiast rybacy nawet 150 000 NOK. Aby obliczyć wysokość przysługującej nam ulgi, wystarczy pomnożyć osiągnięty dochód z 2018 roku przez 30% – dzięki temu dowiemy się, jaką kwotę mamy prawo odliczyć w tegorocznym zeznaniu podatkowym. Co ważniejsze, ulgę dla rybaków i marynarzy można łączyć z pozostałymi ulgami podatkowymi.

Kto może skorzystać z Særskilt fradrag?

Warunkiem otrzymania prawa do odpisu jest przebywanie i praca na pokładzie statku przez minimum 130 w danym roku kalendarzowym. Warto pamiętać, że dodatkowa bądź sezonowa praca przy połowach nie stanowi podstawy do korzystania z ulgi – tą możliwość mają jedynie osoby zawodowo trudniące się rybołówstwem i pracujące w charakterze marynarza. O Særskilt fradrag mogą ubiegać również pracownicy na statkach zagranicznych oraz inne osoby pracujące na statkach, np. kucharze. Dodatkowo rybacy powinni również być zarejestrowani w rejestrze dla rybaków (Fiskermannstallet).

Aby wystąpić o odliczenie należy posiadać dokumenty potwierdzające pracę na pokładzie w danym roku podatkowym. W razie kontroli z urzędu konieczne może być potwierdzenie czasu pracy na morzu – w takiej sytuacji można przedstawić lønnsslippy lub lønnsoppgave za właściwy okres czasu.

Pracujesz jako marynarz i rybak jednocześnie? Odliczenie nie może przekroczyć 150 000 NOK, w tym maksymalnie 80 000 NOK od dochodu z marynarki oraz 70 000 NOK od dochodu z rybołówstwa.

Pracujesz jako marynarz lub rybak w Norwegii?
Już dzisiaj zadbaj o swoje pieniądze i złóż zeznanie podatkowe z naszą pomocą!
Osoba prywatnaFirma

Dowiedz się więcej na temat rozliczenia podatku w Norwegii:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

tamaiankowski - 2019-06-05
Pożyczki i chwilówki na sam dowód bez żadnych zaświadczeń. Gotówka już od 100zł do 25.000zł w 30 minut na Twoim koncie lub odbiór na poczcie dziś. Wystarczy że wypełnisz bezpłatny wniosek tu: xchwilowki.pl
sandra88x - 2019-06-04
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 20 lat i zgrabne ciało, moje nagiie zdjęcia i kontakt na stronie: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: Sandra20 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam
Pol-Nor