Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
11/01/2017

Tylko połowa mieszkańców Norwegii rozpoznaje sygnały alarmowe.

Wczoraj o godzinie 12:00 odbył się w Norwegii test systemów alarmowych. Jak pokazują najnowsze badania, tylko jeden na dwóch Norwegów zdaje sobie sprawę z tego, co oznaczają alarmy ostrzegawcze.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

alarm-959592_1920

Odpowiednik naszego Krajowego Systemu Ostrzegania i Powiadamiania jest testowany w Norwegii dwa razy w roku.

Obecnie alarm przyjmuje formę trzech serii wycia z jednominutową przerwą pomiędzy seriami. Sygnał ma ostrzegać mieszkańców przed nadchodzącym zagrożeniem i zachęcać do szukania o nim informacji. Jak mówi Jon Birger Berntsen, szef obrony cywilnej w Norwegii, najważniejsze jest wyrobienie w mieszkańcach nawyku poprawnego reagowania na syrenę alarmową.

Według ankiety przeprowadzonej przez Fact Market na zlecenie Departamentu Ochrony Cywilnej i Zarządzania Alarmowego, tylko 49% populacji wie, że syrena nakazuje szukania informacji o zagrożeniu.

Około 1250 systemów powiadamiania jest testowanych corocznie w drugą środę Stycznia i Czerwca w Norwegii, a sam sygnał alarmowy jest słyszany przez ponad połowę jej mieszkańców.

Poprzednio w Norwegii obowiązywały trzy zróżnicowane sygnały alarmowe. Jeden miał oznaczać ważną informację i zalecać słuchanie komunikatów radiowych, drugi oznaczał stan alarmowy, a trzeci informował o końcu zagrożenia, ale obecnie używany jest tylko ten pierwszy.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

sigridcz - 2017-01-11
Nie wczoraj tylko dzisiaj były te próbne alarmy.
Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: