Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
02/12/2015

Twoje dziecko przyszło na świat w Norwegii? Sprawdź, jak załatwić norweski akt urodzenia

Każde dziecko urodzone w Norwegii dostaje akt urodzenia wydawany przez Urząd Podatkowy. To szpital, w którym rodzi się dziecko, wysyła stosowne dokumenty do urzędu. Jeśli poród odbywa się w domu, obowiązek ten leży po stronie matki. Następnie Urząd Podatkowy wysyła do matki formularz, który należy uzupełnić (podać imię i nazwisko dziecko) i odesłać. Po tych czynnościach w ciągu 4- 6 tygodni otrzymuje się akt urodzenia za pośrednictwem poczty oraz numer ID dziecka, czyli norweski numer identyfikacyjny. Niestety, nie można przyspieszyć tych czynności. Procedura jest nieskomplikowana i właściwie zamyka się bez konieczności wychodzenia z domu i stania w długich kolejkach.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

pregnancy-661266_640

Dziecko urodzone przez matkę pozostającą w związku małżeńskim z automatu ma ojca, który jest mężem matki. Inaczej jest gdy rodzice nie są małżeństwem. Konieczne jest w takim przypadku uznanie ojcostwa przez ojca dziecka. Następuje to poprzez wypełnienie formularza, który dostępny jest tutaj: http://www.norway.com.ua.

Jakie obywatelstwo dostaje dziecko urodzone w Norwegii? W przypadku, gdy oboje rodziców pochodzi z Polski, dziecko również dostaje obywatelstwo polskie. Jeśli matka jest Polką, a ojciec Norwegiem, z urzędu przyznawane jest obywatelstwo po matce, ale do 18 roku życie można wystąpić o obywatelstwo norweskie. Jeśli tylko matka jest Norweżką, dziecko dostaje obywatelstwo norweskie. W przypadku, gdy dziecko nie otrzyma obywatelstwa norweskiego rodzice muszą starać się o pozwolenie na pobyt. Formalności te załatwia się w Urzędzie Imigracyjnym (UDI). Można starać się o pozwolenie na zasadzie łączenia rodzin. Rodzice mają rok czasu od daty narodzin dziecka na załatwienie mu pozwolenia na pobyt.

Za pośrednictwem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Oslo można dokonać rejestracji urodzenia w krajowym rejestrze stanu cywilnego. Z wnioskiem może wystąpić osoba zainteresowana lub jej ustawowy przedstawiciel. Do formularza należy dołączyć zagraniczny akt potwierdzający wystąpienie danego zdarzenia. Opłata za rejestrację urodzenia wynosi 456 NOK.

Więcej informacji znajdziesz na: https://pol-nor.com/norweski-akt-urodzenia/


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=