Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
22/06/2015

Trzydzieści polskich firm ma szanse na dofinansowanie z Norwegii

W ramach programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii” trzydzieści polskich firm ma szanse otrzymać dofinansowanie z norweskiego funduszu. Na ten cel przeznaczonych zostało 80 mln zł.

Pieniądze z funduszu umożliwią polskim małym i średnim firmom rozwijanie proekologicznych produktów, usług oraz tworzenie „zielonych” miejsc pracy. Program zakłada, że średnie dofinansowanie ma pokryć 45% inwestycji i wynieść 588 tys. euro. Operatorem programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii” jest państwowa jednostka Innovation Norway. Podlega ona pod norweskie samorządy i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa.

„Program umożliwia polskim i norweskim firmom współpracę, dzięki której mogą zwiększyć swą konkurencyjność na rynku unijnym, wykorzystując ogromny potencjał sektora zielonych technologii” powiedział Karsten Klepstvik, ambasador Norwegii w Polsce. Podkreślił również, że program korzystny jest nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla biznesu.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

zarobkiwnorwegii

Program objął swoim zasięgiem nie tylko Polskę, ale również inne kraje bałtyckie oraz Słowację, Bułgarię, Rumunię i Węgry. Swoje wnioski złożyły łącznie 83 podmioty. Po wnikliwej selekcji oraz wizjach lokalnych ostatecznie programem postanowiono objąć 30 projektów. Ewa Kwast, przedstawicielka Programu Innovation Norway ujawniła, że dofinansowanie obejmie takie branże jak: metalowa, poligraficzna, gospodarka odpadowa, przetwórstwo drewna, hotelarstwo i motoryzacja. Najmniej wniosków zostało złożonych na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Największym zainteresowaniem program cieszył się w woj. Śląskim.

Przedstawicielka programu dodała, że „ze wstępnych wyliczeń wynika, że efekt ekologiczny wdrożenia projektów wyniesie ok. 100 ton CO2 mniej w atmosferze i powstanie 80 zielonych miejsc pracy”.

Fundusze pozyskane w ramach projektu są bezzwrotną pomocą skierowaną do nowych członków Unii Europejskiej. Fundatorami są Norwegia, Lichtenstein i Islandia. Polska jak do tej pory otrzymała najwięcej środków. Od 2004 roku dostała łącznie ponad 4,4 mld zł. Zostały one przeznaczone na projekty związane z: wspieraniem społeczeństwa obywatelskiego, ochroną środowiska, badaniami naukowymi, ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego, ochroną zdrowia i wymiarem sprawiedliwości.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Kala - 2015-06-22
"Zarażają" ekologią inne państwa :D