Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
02/04/2017

Co trzeba wiedzieć o karcie podatkowej w Norwegii?

Podobnie jak w Polsce, tak i w Norwegii po zakończeniu roku należy rozliczyć się z odprowadzonych zaliczek na rzecz podatku dochodowego. Dokonuje się tego na podstawie karty podatkowej (nor. E-skattekort) oraz zeznania podatkowego. Procedura jest nieco prostsza niż w naszym kraju, można też uzyskać liczne odpisy – także ze względu na bycie obcokrajowcem. Bez karty podatkowej nie można podjąć pracy w Norwegii. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania na temat karty podatkowej w Norwegii.

Zmiany podatkowe! Koniecznie przeczytaj o Kildeskatt – podatek dla pracowników zagranicznych.

 • Nie otrzymałem karty podatkowej. Co mam zrobić?

Karta podatkowa dostarczana jest drogą elektroniczną. To znaczy, że podatnik nie otrzymuje jej już drogą pocztową. Nie trzeba też nic dostarczać do pracodawcy. Zamiast karty podatkowej użytkownik otrzyma informacje o karcie i o wysokości odliczanego podatku – tzw. skattetrekksmelding. Jako użytkownik zarejestrowany na portalu Altinn otrzymuje się te informacje na swoje konto. Jeśli do 9 stycznia nie otrzymano informacji o karcie podatkowej, oznacza to, że urząd podatkowy nie miał wystarczających informacji o podatniku. W takim wypadku należy zamówić kartę podatkową i uzupełnić wymagane informacje. Należy pamiętać , że pracodawca może użyć danych z karty podatkowej z roku poprzedzającego styczniową wypłatę.

 • Czym jest elektroniczna karta podatkowa?

W 2014 roku wprowadzono elektroniczną kartę podatkową. Od tej pory nie trzeba dostarczać karty do pracodawcy , który sam pobiera kartę. Karta nie jest już dostarczana pocztą, w formie papierowej. W grudniu wysyłane są informacje o karcie podatkowej, należy sprawdzić, czy są zgodne z prawdą i wprowadzić ewentualne zmiany za pomocą portalu Altinn. Pracodawca jest informowany o zmianach w karcie podatkowej pracowników, dzięki czemu zawsze ma dostęp do najaktualniejszej karty.

 • Na jakiej podstawie ustala się rodzaj karty podatkowej?

Zazwyczaj brane jest pod uwagę ostatnie rozliczenie podatkowe. Pod uwagę bierze się również spodziewane zmiany dochodu i odliczeń. Należy sprawdzać swoją kartę podatkową i w razie jakichkolwiek zmian w spodziewanym dochodzie, skorygować dane na karcie.

 • Jaka jest różnica między tabellkort a prosentkort?

Tabellkort: Im więcej się zarabia tym wyższy podatek jest pobierany. Podatnikowi przypisywany jest odpowiedni kod z tabeli i na tej podstawie odliczany jest podatek. Kod przypisywany jest na podstawie dochodów. Dopóki pracuje się u jednego pracodawcy, a wysokość dochodów nie zmienia się, podatnik ma ten sam kod z tabeli i na jego podstawie odliczany jest podatek. W razie dodatkowych dochodów trzeba poinformować o zmianach, które mogą mieć wpływ na przypisany podatnikowi kod.

Prosentkort: Od dochodów pobierany jest taki sam procent podatków bez względu na wysokość zarobków (nawet jeśli dochody się zmieniają). Jeśli podatnik zarobi więcej w porównaniu z dochodami, których użyto do ustalenia wysokości prosentkort, to odciągnięty podatek będzie niższy. Gdy zarobi mniej, to podatek będzie wyższy niż być powinien.

 • Co zrobić w przypadku kilku pracodawców?

Główny pracodawca, czyli ten u którego zarabia się najwięcej, rozlicza dochody według tabeli (tabellkort), pozostali pracodawcy według prosentkort. W przypadku pobierania świadczeń z NAV – warto wiedzieć, że NAV także traktowany jest jako pracodawca. W przypadku pobierania z NAV kilku świadczeń, główne świadczenie będzie rozliczane według tabeli, a pozostałe według prosentkort. Jeśli wszystkie świadczenia z NAV będą rozliczane według tabeli może się okazać, że podatnik będzie miał dużą niedopłatę podatku.

W zasadzie każdy kto ma kilku pracodawców może wnioskować o prosentkort, aby uniknąć ewentualnej niedopłaty podatku. Należy kontrolować swoją kartę podatkową, szczególnie w przypadku gdy ma się kilku pracodawców lub gdy otrzymuje się jakieś świadczenia z NAV, jednocześnie będąc zatrudnionym.

 • Gdzie można znaleźć informacje o swojej karcie podatkowej?

W tym celu należy zalogować się na portalu Altinn (tutaj).

 • Jak zmienić swoją kartę podatkową?

Trzeba zalogować się do zakładki „Endre skattekort” (tutaj). W odpowiednie pola wpisać wynagrodzenie, emeryturę, wysokość podatku. Wszystkie te informacje można znaleźć na pasku płacowym od pracodawcy. W rubryki wpisuje się „0”, jeśli nie otrzymywało się wynagrodzenia, ani nie płaciło się podatków. Następnym krokiem jest uzupełnienie rubryki dotyczącej spodziewanego w danym roku wynagrodzenia. Niektóre informacje uzupełniane są automatycznie na podstawie danych z poprzedniego rozliczenia podatkowego. Jeśli jakieś informacje są niezgodne ze stanem faktycznym, to trzeba je zmienić. Należy też podać spodziewane odliczenia np. od zadłużenia, koszty podróży czy opieki nad dzieckiem. Trzeba też wpisać wysokość posiadanego majątku i wysokość zadłużenia. Nowe kategorie można dodawać za pomocą przycisku „legg til”. Na dole strony można na bieżąco sprawdzać, jak wprowadzane zmiany wpływają na nową kartę podatkową.

Nowej karty nie trzeba dostarczać do pracodawcy, ponieważ dostanie on ją drogą elektroniczną. Wnioskodawca otrzyma informacje o nowej karcie poprzez portal Altinn.

Przed zmianą karty należy przygotować pasek z wypłaty, informacje o pobieranej emeryturze i dokumenty z banku potwierdzające wysokość majątku i zadłużenia.

Zmieniając kartę podatkową w ciągu roku należy wziąć pod uwagę dochody otrzymane od stycznia bieżącego roku do momentu wnioskowania o nową kartę. Przy zmianie karty brane są pod uwagę roczne dochody, dodatkowe zarobki i wszelkie odliczenia od dochodów. Większość danych można pozyskać z paska płacowego.

 • Kiedy zmienić kartę podatkową?

Kartę podatkową zmienia się między innymi w momencie:

 • podjęcia pracy
 • nieprawidłowych danych na poprzedniej karcie
 • zwiększenia lub zmniejszenia odległości między miejscem zamieszkania a pracą
 • przejścia na emeryturę lub wypłaty części środków przeznaczonych na emeryturę.
 • wzięcia kredytu na dom lub samochód
 • rozpoczęcia nauki w przedszkolu przez dziecko
 • zmiany wysokości odsetek bankowych
 • zmiany stanu cywilnego (np. śmierć małżonka)
 • problemów zdrowotnych i orzeczenia o niepełnosprawności.
 • Świadczenia z NAV a karta podatkowa.

NAV pobiera kartę podatkową z urzędu podatkowego. Należy pamiętać, że w przypadku pobierania świadczeń z NAV i jednoczesnego podjęcia pracy, nie można korzystać w NAV i u pracodawcy z tabellkort. Tabellkort obowiązuje wtedy tyko u głównego pracodawcy, a NAV pobiera podatek według prosentkort. W razie wątpliwości warto skontaktować się z urzędem pracy lub z urzędem podatkowym, by uniknąć niedopłaty podatku.

 • Czy można płacić więcej podatku niż przewiduje karta podatkowa?

Tak. W takim wypadku nie trzeba składać wniosku o nową kartę podatkową. Trzeba poprosić swojego pracodawcę (albo NAV) o odciąganie wyższego podatku. W razie wątpliwości co do wysokości podatku, który powinien być odciągany od wynagrodzenia, można skorzystać z kalkulatora dostępnego tutaj.

 • Kto może pobrać kartę podatkową?

Pracodawca może pobrać kartę podatkową tylko jeśli dysponuje numerem personalnym pracownika. Może się zdarzyć, że karta zostanie pobrana bezprawnie. W razie zauważenia takiej sytuacji należy zgłosić się do pracodawcy i wyjaśnić sytuację.


Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Luk - 2019-02-25
W poprzednim roku zostałem legalnie zarejestrowany w listopadzie.mialem kartę podatkową.czy na ten rok obowiązuje ta sama karta A jeżeli nowa to gdzie ja mogę pobrać?