Akershus

Południowo- wschodnia część Norwegii składa się z 8 okręgów. Jednym z nich jest Akershus, którego stolicą jest Oslo. Oslo jednak pozostaje poza granicami administracyjnymi okręgu. Akershus graniczy z Hedmarkiem, Oppland, Buskerud, Oslo, Ostfold i ze Szwecją. Na obszarze tym położone jest jezioro Mjøsa i przepływa najdłuższa rzeka kraju Glomma, która uchodzi do Skagerraku. Nazwa okręgu pochodzi od nazwy twierdzy znajdującej się w stolicy – Akershus.

Jezioro Mjøsa

Rzeka Glomma

Okręg Akershus w liczbach:

Nazwa okręgu pochodzi od znajdującej się w Oslo twierdzy Akershus. Budynek wznosi się na niewielkim półwyspie w centrum miasta. Został wybudowany w XIII wieku, w czasie, gdy Oslo zostało ogłoszone stolicą kraju. Forteca była niejednokrotnie powiększana i modernizowana. Obecnie stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania Oslo przez turystów, jest chętnie odwiedzana przez tubylców ze względu na terenu rekreacyjny oraz jest miejscem organizowania licznych koncertów. Na terenie twierdzy na szczególną uwagę zasługują: Zamek Akershus, Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu, Muzeum Sił Zbrojnych oraz makieta miasta z 1624-1840 roku, Christiania Bymodella.

W okręgu niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest zwiedzenie stolicy kraju. Jednak w niektórych gminach są miejsca, które również warto zobaczyć, wybierając się w podróż po okolicy.

Gmina Eidsvoll

Eidsvoll w liczbach:

Miasto słynie jako miejsce uchwalenie konstytucji norweskiej. Wydarzenie miało miejsce w 17.05.1814 r. w pałacu Eidsvollobygningen, którego właścicielem był Carsten Anker. Anker słynął z posiadania huty żelaza w Eidsvoll, która uczyniła go najbogatszym przemysłowcem w okolicy miasta.

Gmina Asker

Asker w liczbach:
• 386. gmina w Norwegii pod względem powierzchni,
• 50 858 mieszkańców,
• pod względem zaludnienia 11 miejsce wśród norweskich gmin.

Godnym polecenia jest niewątpliwie muzeum Oslofjord, które jest zupełnie nowym przedsięwzięciem wśród norweskich muzeów. Jest to niezwykle kreatywne miejsce, gdzie można doświadczyć wielu eksperymentów edukacyjnych. Muzeum powstało w 2013 roku w Vollen w gminie Asker i szczyci się doskonałą lokalizacją.

Kolejnym muzeum, które trzeba koniecznie zobaczyć jest Asker Museum w Hvalstadzie, nazywanego doliną artystów. Sercem muzeum jest dom Tilli i Otta Valstadów posiadające piękny ogród zaprojektowany w barokowym stylu. Znajdujące się w nim piękne rzeźby zwierząt zostały wykonane przez Anne Grimsdalen. Turyści mogą zobaczyć w domu, zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. W Asker Museum można zwiedzić także dom poety Arne Garborg – Labråten, który był miejscem kiełkowania norweskiego teatru, spotkań przyjaciół oraz wymiany myśli i twórczości.

Będąc w Asker warto przystanąć na chwilę przy gotyckim murowanym kościele z 1879 roku. Pierwowzór budynku pochodzi ze średniowiecza, ale, niestety, kościół został spalony, co doprowadziło go do ruiny. Z pożaru został uratowany jedynie ołtarz i chrzcielnica.

Na pyszną norweską kawę zaprasza Yellow House, który jest miejscem łączącym świat sztuki i spotkań towarzyskich. Dom składa się z galerii i kawiarni, odbywają się tam również warsztaty plastyczne. Przyjazna atmosfera sprzyja nieformalnym spotkaniom i podziwianiu obrazów ozdabiających ściany.

Gmina Aurskog-Hølande

Aurskog-Høland w liczbach:

Będąc w tym rejonie trzeba koniecznie zobaczyć kościół usytuowany w Bjørkelangen, który został zbudowany na planie prostokąta i należy do Kościoła Norweskiego. Budynek został wykonany w 1925 roku z drewna, we wnętrzu znajduje się 250 miejsc siedzących.

Gmina Bærum

W okręgu Akershus popularna jest gmina Bærum. Stolicą gminy jest Sandvika. Miasto słynie z największego marketu o łącznej powierzchni 190 m2, Sandvika Storsenter, który posiada 190 sklepów. W pobliżu znajduje się wyspa o nazwie Kalvøya, która jest doskonałym miejscem do rekreacji. Okolice miasta zostały uwiecznione na obrazie Claude Moneta, który w 1895 roku odwiedził Sanvike i pozostawił ślad na płótnie zatytułowanym „Wioska w śniegu”. W pobliżu Sandvika toczy się także akcja opery Richarda Wagnera „Latający Holender”.

aust-agder

Gmina Frogn

Siedzibą gminy jest usytuowane nad fiordem miasto Drøbak, które stanowi ośrodek przemysłu spożywczego w Norwegii. Miasteczko ma bardzo dobre warunki jazdy dla rowerzystów, w związku z tym warto wybrać się tam w podróż z rowerem. Obowiązkowym punktem zwiedzania Drøbaku jest akwarium morskie z żywymi zwierzętami zlokalizowane w pobliżu mariny dla jachtów i małych jednostek, która znajduje się w pobliżu terenów spacerowych. Turyści mogą zrobić sobie tam zdjęcie z bardzo ciekawą rzeźbą syrenek siedzących na skałach, które znajdują się przy wejściu na pirs stanowiącego rozwinięcie linii brzegowej na porcie. Warto odwiedzić też drewniany kościół z 1776 roku i spędzić miłe popołudnie na plaży miejskiej z kąpieliskiem. Przy Torggata 4 znajduje się sklep bożonarodzeniowy i oficjalny urząd św. Mikołaja, w którym można go spotkać przez cały rok. Mikołaj przyjmuje listy od norweskich dzieci od 1998 roku.

Widok na główny dreptak w mieście

1

Okręg Oslo – atrakcje

Czytaj więcej

2

Okręg Aust-Agder – atrakcje

Czytaj więcej


fbkopertawykrz