Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
13/10/2017

Nie taki Norweg straszny, jak go malują

Stereotypy są powszechne we wszystkich kulturach – Polacy to złodzieje, Niemcy są sztywni i piją dużo piwa, Anglicy to tradycjonaliści, Czesi są weseli i sympatyczni, a Grecy uwielbiają się bawić i dobrze zjeść. Wzajemne animozje albo sympatia, niezależnie od źródła, w każdym stereotypie można znaleźć odrobinę prawdy.

Każdy, kto planuje wyjazd za granicę chciałby wiedzieć, czego może się spodziewać w obcym kraju.

Stereotypy mogą okazać się pomocne, jeśli zdamy sobie sprawę, że każdy człowiek jest inny, a taka zbiorcza opinia o danej narodowości najczęściej jest mocno przekoloryzowana i może być traktowana jedynie jako drobna wskazówka.

Norwegowie postrzegani są jako zimni i zamknięci w sobie, nietowarzyscy i przesadnie zadowoleni ze wszystkiego, co norweskie. Czy tak jest faktycznie?


https://giphy.com/gifs/family-royal-8jM9kqiJ7ZFcc
Osoby, które zdążyły już dobrze poznać Norwegów i ich kulturę są zgodne – chociaż nie są to drastyczne różnice, dzieli nas naprawdę sporo. Wszystko zależy od tego, jak długo przebywamy w Norwegii i czym się tam zajmujemy. Kilkudniowa wycieczka może tylko utrwalić nas w przekonaniu o dystansie, z jakim podchodzą do innych Norwegowie, z kolei dłuższy pobyt pozwala na poznanie kultury i sposobów na zaaklimatyzowanie się w nieznanym nam środowisku.

Wyjeżdżając do pracy w Norwegii marzymy o lepszej przyszłości i większych zarobkach – jednak o tym, czy dostaniemy wybraną posadę decyduje całkowicie nieznana nam osoba – nie tylko fizycznie, ale i kulturowo. W takiej sytuacji najlepiej byłoby dowiedzieć się czegoś o usposobieniu Norwegów, ich podejściu do życia i normach zachowań – to zdecydowanie ułatwi nam wkroczenie na nieznany teren.

Nie taki Norweg straszny, jak go malują

O Norwegach i samej Norwegii krąży wiele stereotypów – najbardziej znanym jest przekonanie, że w Norwegii jest zimno – w końcu to kraj wikingów.


https://giphy.com/gifs/coffee-morning-norway-jwQ8ZW6s7lQXu
Faktem jest, że na północy kraju temperatura spada poniżej zera, ale np. w Oslo pogoda jest zbliżona do tej w Polsce, a na południu kraju klimat jest znacznie łagodniejszy, więc niestety nie jest to kraina pełna śniegu.

Polacy mieszkający w Norwegii potwierdzają natomiast, że Norwegowie są raczej mało wylewni i zdystansowani. Przykładem może być problem z odczytaniem ich emocji – często mają ten sam wyraz twarzy niezależnie od sytuacji. Chociaż są uprzejmi i raczej nie obrażają nikogo bezpośrednio – bardzo trudno nawiązać z nimi bliższe relacje. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się dzieci.

W naturalny sposób rodzice asymilują się między sobą, chociażby przez zebrania w szkole czy wspólne zabawy i spotkania ich dzieci. Innym sposobem na znalezienie znajomych jest dołączenie do jakiejś organizacji czy grupy – wspólne uprawianie sportu, łowienie ryb, śpiewanie w chórze – istotne jest, żeby wspólne działania miały bardziej niezobowiązujący charakter bez żadnych zbędnych oczekiwań. Z upływem czasu w Norwegach można znaleźć lojalnych znajomych – wystarczy być cierpliwym i wyjść z inicjatywą.

Wikingowie w pracy

Mimo wielu stereotypów o Polakach, Norwegowie zasadniczo cenią sobie pracę z naszymi rodakami. Niektórzy twierdzą, że jest tak, ponieważ Polacy nie narzekają na wyzysk i stosunkowo niskie stawki. Inni wierzą, że zapracowaliśmy na wizerunek kompetentnych, solidnych pracowników.

Natura Norwegów może na początku przysporzyć problemów w pracy – brak wylewności współpracowników, a przede wszystkim szef nie okazujący zbędnych emocji może nas nieco dezorientować. Trzeba się również przyzwyczaić do natury stanowisk kierowniczych – w Polsce jest to przywilej, w Norwegii obowiązek związany z dodatkową odpowiedzialnością.

Norwegowie cenią sobie współpracę w sprawach zawodowych, dlatego na porządku dziennym są spotkania, w trakcie których omawiane są bieżące sprawy firmy. Takie dyskusje nie mają charakteru formalnego i najczęściej odbywają się podczas przerwy obiadowej – współpracownicy razem zasiadają do stołu, jedzą i podejmują istotne decyzje.

Jacy w końcu są Norwegowie?

Norwegowie nie akceptują krytyki, dlatego nie wypada tego robić, bo możemy zrazić do siebie nowych znajomych. Z oczywistych względów nachalne zachowanie i zbędna hałaśliwość odpada już na samym początku – Norwegowie zachowują dystans i cenią sobie kulturę osobistą, dlatego nie bądźmy zbyt głośni i wylewni.

Norwegowie bardzo cenią swoją kulturę i współpracę w sferze zawodowej. Dystans, jaki zachowują w stosunku do innych ludzi utrudnia zawieranie znajomości, ale cierpliwość i wyjście z inicjatywą może nam pomóc w znalezieniu nowych znajomych. Ponadto Norwegowie uważają się za uczciwych, co można zauważyć zarówno na ulicach, gdzie dzieciaki bez zastanowienia zostawiają rowery, deskorolki, zabawki i nie obawiają się, że te znikną, jak i w urzędach – Norwegowie nie akceptują naginania zasad czy obchodzenia prawa. W sprawach urzędowych często wystarcza oświadczenie. Norwegowie są skrupulatni, ale często nieśpieszni. Bardzo przykładają się do realizowania powierzonych im zadań, jednak wyznają zasadę, że pośpiech jest niewskazany.

Stereotypy stereotypami

Stereotypy stereotypami, ale Norwegowie, tak jak wszyscy inni, są po prostu ludźmi. Jedni będą milsi, inni mniej, więc nie warto niczego zakładać z góry. Warto za to zwrócić uwagę na różnice kulturowe, żeby w miarę bezboleśnie zasymilować się z nieznanym otoczeniem i wiedzieć, czego oczekiwać od nowej rzeczywistości.

Autor: Aneta Redzik


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Gosia - 2017-11-03
Fajny artykuł. Dobrze się czyta.