Gdzie szukać mieszkania w Norwegii?
Większość ogłoszeń o mieszkanie znajduje się tutaj (portal z ogłoszeniami finn.no). Mieszania można również szukać tutaj (strona hybel.no – znajdują się tu głównie kawalerki i pokoje). Warto też dołączyć do grup na Facebooku. Grupy mogą nazywać się mniej więcej tak: Leilighet ønskes leid/til leie (nazwa miasta).
W grupach zrzeszających Polaków mieszkających w Norwegii także od czasu do czasu pojawiają się ogłoszenia. Często osoby, które rezygnują z wynajmu lub zmieniają mieszkanie, szukają kogoś na swoje miejsce. W takiej grupie można zadać pytanie o wynajem mieszkania. Może akurat ktoś będzie szukał współlokatora.
Mieszkania w Norwegii na stronie Finn.no
Portal finn.no jest bardzo wygodny w obsłudze. Pozwala na wybranie odpowiednich parametrów i dostosowanie opcji wyszukiwania do aktualnych potrzeb. Wybrać można:
- Okolicę (område)
- Rodzaj mieszkania (boligtype)
- Wysokość miesięcznego czynszu (månedsleie), pamiętając, że czynsz czasami zawiera już opłaty takie jak prąd (strøm), internet, telewizja i woda (vann)
- Powierzchnię (størrelse)
- Ilość sypialni (antall soverom)
- Możliwość posiadania zwierząt (dyrehold tillatt)
- Umeblowanie (møblert)
- Częściowe umeblowanie (delvis møblert)
- Nieumeblowane (umøblert)
- Dodatkowe udogodnienia (fasiliteter)
- Piętro (etasje)
Wchodząc w dane ogłoszenie warto sprawdzić, co zawiera czynsz (inkluderer – zawiera, ekskluderer – nie zawiera) i jakie wyposażenie znajduje się w mieszkaniu (np. hvitevarer czyli sprzęt AGD). Istotna jest też wysokość depozytu (depositum).
Visning
Właściciele mieszkań podają daty tzw. visningu. Jest to spotkanie, na którym można obejrzeć mieszkanie i porozmawiać z wynajmującym. Zazwyczaj wcześniej trzeba skontaktować się z daną osobą – telefonicznie albo poprzez portal finn.no. Warto zarejestrować tam swoje konto, ponieważ wtedy widoczne są dane wynajmujących.
Depozyt
Depozyt, to kwota jakiej sprzedawca żąda przy podpisaniu umowy. Ta kwota ma pokryć ewentualne szkody w mieszkaniu lub niezapłacony czynsz. Do depozytu powinno zostać utworzone osobne konto, którego numer podaje się w umowie. Konto otwiera właściciel mieszkania i to on ponosi jego koszty. Konto otwierane jest na nazwisko wynajmującego. Jest to specjalne konto depozytowe, z którego pieniądze można podjąć tylko w obecności dwóch osób – właściciela mieszkania i wynajmującego (lub za zgoda wynajmującego). Nigdy nie wolno dawać pieniędzy za depozyt do ręki, ponieważ można ich już nie odzyskać.
Wysokość depozytu nie może przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu. Przeważnie wynosi ona trzykrotność czynszu.
Może Cię również zainteresować:
- Jak wynająć mieszkanie w Norwegii?
- Umowa o wynajem mieszkania
- Co zrobić, gdy w wynajmowanym mieszkaniu pojawi się grzyb, pleśń lub wilgoć?
- 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć wynajmując mieszkanie w Norwegii
- Jak znaleźć mieszkanie w Norwegii?