Święta Wielkanocne w Norwegii
Jeżeli planujecie spędzenie okresu świątecznego w Norwegii, albo po prostu jesteście ciekawi jak wyglądają Święta Wielkiej Nocy w Krainie Fiordów, to zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem.
W przeciwieństwie do Polski, która wydawałoby się jest narodem przywiązującym dużą wagę do świąt katolickich, w Norwegii już począwszy od Wielkiego Czwartku zaczyna się okres wolny od pracy. Ze względu na długi okres ferii, wielu Norwegów decyduje się na wyjazd wypoczynkowy na czas Świąt Wielkiej Nocy. W ostatnim czasie tendencja ta jednak powoli zanika i równie wiele osób wybiera święta spędzane w rodzinnej atmosferze. Nie jest to jednak wcale równoznaczne z aktywnym uczestnictwem w obrzędach kościelnych, a jedynie nieliczni spędzają święta w kościele.
Przeczytaj również: Msze Święte w języku polskim w Norwegii podczas świąt Wielkanocnych
Podobnie jak w Polsce, do tradycji świątecznej w Norwegii należy święcenie pokarmu.
W Wielkanocną Niedzielę norweskie rodziny zasiadają do uroczystego śniadania, którego ważnym elementem są jajka, ale też dania z jagnięciny (påskelam) oraz kurczaka. W Norwegii trudno znaleźć w sklepach prawdziwy żurek. Problem pojawia się też, gdy chcemy kupić kiszoną kapustę lub chrzan. Takich produktów trzeba szukać w polskich sklepach na terenie Norwegii. W perspektywie świątecznych przygotowań należy wziąć pod uwagę, że w Wielki Piątek sklepy są całkowicie zamknięte, a w Wielką Sobotę otwarte krócej (zazwyczaj do godziny 15:00/ 16:00).
Inaczej niż w Polsce, Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy, ale nie jest związany z żadnymi tradycjami czy obrzędami. Oryginalną i nietypową tradycją, która wytworzyła się w Norwegii, jest za to czytanie w gronie rodzinnym książek kryminalnych (Påskekrim).
Może Cię również zainteresować:
- Koszty założenia firmy w Norwegii a oszustwa z tym związane
- Spółka AS w Norwegii – dlaczego warto ją założyć?
- Plusy i minusy prowadzenia firmy w Norwegii