Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
15/09/2015

Stavanger – 10 obowiązkowych punktów zwiedzania miasta

Stavanger było kiedyś malowniczą wsią rybacką, dopiero w XV wieku zyskało tytuł miasta. Obecnie Stavanger należy do jednych z największych norweskich miast, które zamieszkuje około 110 000 osób. Jest to stolica norweskiego przemysłu naftowego, w której znajduje się siedziba popularnej firmy Statoil.

Co warto zobaczyć podczas pobytu w Stavanger? Poniżej przedstawiamy listę obowiązkowych punktów wycieczki.

1) Centrum miasta Stavanger – w Starym Mieście turyści mogą podziwiać kręte uliczki i doskonale zachowane drewniane domy, wiele z nich jest bielonych, a od frontu mają małe urocze ogródki, które oddzielone są od ulicy niskimi, drewnianymi płotkami. W przeszłości takie domki były zamieszkiwane przez robotników i marynarzy, obecnie budynki znajdują się pod opieką konserwatora, który dba wraz z właścicielami o dobry stan domów.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

stavanger

2) Muzeum Konserw- jest to jedno z nielicznych miejsc, w którym można zobaczyć wystawę związaną z rozwojem przetwórstwa rybnego. W Stavanger istniało 70 fabryk konserw, a w jednej z nich pojawiły się pierwsze puszki z sardynkami.

3) Muzeum Morskie – zwiedzając port w mieście, warto zajrzeć do pobliskiego muzeum, w którym znajduje się kolekcja przedstawiająca historię żeglugi w tej części kraju. Szczęśliwcy mogą zrobić sobie zdjęcie przy najstarszym żaglowcu norweskim, Anna af Sand, który wciąż jest w użyciu i można go zobaczyć w muzeum tylko wtedy, gdy załoga ma przerwę w rejsie.

4) Wieża pożarnicza – miłośnicy pięknych widoków powinni udać się na wzgórze Valberget, skąd można podziwiać panoramę miasta oraz Booknafjorden.

5) Muzeum Ropy Naftowej – odkrycie podmorskich złóż ropy naftowej, przyczyniło się do rozwoju miasta, dlatego w muzeum umieszczono zbiory dotyczące technik wydobywania tego cennego surowca. Gmach muzeum jest pięknym budynkiem we wnętrzu, którego umieszczono modele urządzeń używanych na platformach wiertniczych.

6) Zabytkowa katedra – jest imponującym romańskim budynkiem sakralnym wzniesionym w 1100 roku, który potem, niestety, uległ uszkodzeniu w czasie pożaru w XIII wieku. Po tym wydarzeniu katedra zyskała piękne prezbiterium, wspaniałe witraże, gotycką wschodnią fasadę, a także kaplicę biskupią.

7) Muzeum Stavanger – w muzeum miasta można podziwiać dawne znaleziska z okręgu Rogaland, instrumenty z brązu, zbiory dotyczące historii kultury, kościoła i zoologii.

8) Pomnik Trzech Mieczy – pomnik, usytuowany około 6 km od centrum miasta, przedstawia trzy miecze wbite w skałę, które mają symbolizować wieczny spokój i upamiętniają jedną z bitew stoczonych na norweskiej ziemi. Warto wybrać się pod pomnik i uwiecznić na fotografii jeden z najważniejszych symboli w Norwegii.

9) Klasztor Utstein – jest to jedyne zachowane prawie w całości średniowieczne opactwo w całym kraju, które zlokalizowane jest z dala od gwaru miasta na wyspie. Budynki zostały zachowane w bardzo dobrym stanie, dzięki temu, że zostały zaadaptowane przez lokalnych właścicieli ziemskich. Turyści mogą podziwiać wnętrza pięknego kościoła i pomieszczeń klasztornych.


Lysefjorden / źródło foto: wikipedia.org

Lysefjorden / źródło foto: wikipedia.org

10) Lysefjorden – jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów zwiedzania całego kraju. Będąc w Stavanger koniecznie trzeba odwiedzić pobliski fiord, z którego roztaczają się piękne widoki. Główną atrakcję stanowi Preikestolen, czyli ogromna skała wystająca ponad fiord oraz Kjeragbolten, czyli skała znajdująca się w klifie będąca popularnym miejscem na BASE jumping.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=