Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
05/04/2019

Standardfrag – ostatni rok ulgi 10%

Rozliczasz się z norweskim urzędem skarbowym? To ostatni rok, w którym masz możliwość skorzystania z ulgi 10%! Wprowadzony wraz z początkiem roku nowy system podatkowy dla pracowników zagranicznych PAYE ma całkowicie zastąpić dotychczasowe odliczenie Standardfrag.

Zgodnie z prawem podatkowym osoby pracujące i prowadzące działalność na terenie Norwegii są objęte pełnym lub ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Osoby, które przebywają w kraju dłużej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy lub dłużej niż 270 dni w ciągu 36 miesięcy uważane są za rezydentów podatkowych, a norweskiemu obowiązkowi podatkowemu podlega cały ich dochód i majątek. Osoby, które przebywają w Norwegii przez okres krótszy niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy lub 270 dni w ciągu 36 miesięcy albo są zatrudnione przez norweskie przedsiębiorstwa podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, że rozliczają się jedynie z dochodów uzyskanych w Norwegii.

Ulga 10%, czyli odpis standardowy (Standardfradrag) pozwalał dotąd na odliczenie 10% od przychodu ze stosunku pracy – wynagrodzenia brutto plus dodatków podlegających opodatkowaniu (świadczeń rzeczowych czy dodatków pieniężnych), jednak nie więcej niż 40 000 NOK. Korzystając ze Standardfradrag podatnik mógł odliczyć koszty uzyskania przychodu (Minstefradrag) oraz kwotę wolną od podatku (Personfradrag). O ten rodzaj odliczenia można było ubiegać się do momentu otrzymania rezydentury podatkowej.

Od 1 stycznia 2019 roku prawo do Standardfradrag mają jedynie pracownicy zagraniczni na szelfie kontynentalnym i marynarze.

Kildeskatt, który jest odpowiedzią rządu na pomysł uproszczenia norweskiego systemu podatkowego zakłada, że dochody z tytułu pracy mają być opodatkowane stawką 25% (w tym 8,2% Trygdeavgift). W systemie PAYE (Pay As You Earn) płatnikiem podatku jest pracodawca, który potrąca 25% podatku z tytułu wynagrodzenia uzyskanego na terytorium Norwegii i odprowadza go do urzędu skarbowego po każdej wypłacie pracownika. Co ważne, pracownik nie musi składać zeznania rocznego, jednak nie ma również możliwości skorzystania z żadnych odliczeń. Wybór tego rodzaju podatku jest obligatoryjny i to od nas zależy, czy będziemy z niego korzystać.

Wycofanie odpisu standardowego to zdecydowanie niezbyt korzystna wiadomość dla pracowników tymczasowych – zniesienie ulgi 10% oznacza, że osoby, które przyjeżdżają do Norwegii po raz pierwszy nie będą mogły ubiegać się o dodatkowy zwrot podatku.

Pracujesz w Norwegii i chcesz skorzystać ze Standardfradrag? W rozliczeniu za 2018 rok po raz ostatni możesz ubiegać się o ulgę 10% dla pracowników zagranicznych!

Już dzisiaj zadbaj o swoje pieniądze i złóż zeznanie podatkowe z naszą pomocą!
Osoba prywatnaFirma

Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=