Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
04/02/2016

Sprawdź, jakie rodzaje podatków musi zapłacić przedsiębiorca w Norwegii!

Norwegia cały czas cieszy się zainteresowaniem polskich przedsiębiorców, zarówno tych doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero planują założyć swój własny biznes. Bez względu do którego typu przedsiębiorcy należysz – nie masz czego się obawiać. Założenie firmy w Krainie Fiordów nie jest skomplikowane!
Prowadząc swoją własną firmę w Norwegii zobowiązany jesteś do zapłacenia następujących podatków:
25% od zysku przedsiębiorstwa ­ podatek dochodowy.
11 % od zysku przedsiębiorstwa ­ odpowiednik polskiej składki ZUS.
Zarówno jeden, jak i drugi podatek należy zapłacić jednocześnie w formie zaliczki.
Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

korony_norweskie
Każdy przedsiębiorca, po otwarciu działalności gospodarczej, zobowiązany jest  zadeklarować, ile wynosi szacunkowa wysokość zarobków w danym roku. Następnie, urząd od tej kwoty liczy podatek w wysokości 36%, to znaczy, 25% podatku dochodowego i 11% ZUSu. Powstała w ten sposób kwota, dzielona jest następnie na 4 raty, które należy zapłacić w formie zaliczek. Pierwszą ratę należy zapłacić do 15 marca. Po zakończeniu roku obrotowego do końca maja przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe, w którym dokładnie opisze ile zarobił i jaki podatek powinien zapłacić. Jeżeli okaże się, że przedsiębiorca zarobił mniej niż zadeklarował, w związku z czym należy mu się zwrot zapłaconego podatku, wtedy kwota ta zostanie wypłacona w czerwcu lub październiku po złożeniu zeznania rocznego. Może zaistnieć również odwrotna sytuacja, w której przedsiębiorca będzie musiał dopłacić.

Kolejnym obowiązkowym podatkiem do zapłacenia przez norweskiego przedsiębiorcę jest VAT, czyli MVA. Nie wszystkie firmy jednak są zobligowane do jego zapłaty. Zwolnione są na przykład usługi bankowe lub ubezpieczeniowe. MVA w Norwegii wynosi 25%, 15 % lub 10 %. Warto pamiętać, że przedsiębiorstwo zobligowane jest go płacić dopiero, gdy jego obroty przekroczą kwotę 50 000 NOK.

Wymienione podatki są obowiązkowe dla każdej firmy, która nie zatrudnia pracowników. Jeżeli firma zatrudnia pracowników dodatkowo jest ona zobowiązana do płacenia podatku od zatrudnienia, który wynosi około 14,1% (w zależności od strefy zatrudnienia pracownika) od pensji brutto pracownika.

Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=