Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
29/11/2016

Spółka AS w Norwegii

Aksjeselskap (AS) w Norwegii to spółka akcyjna typu zamkniętego. Wymagany minimalny kapitał zakładowy to obecnie 30 000 NOK. Ze względu na obniżony wkład własny, wiele osób decyduje się na założenie tego typu działalności w Norwegii. Specjalnie dla Czytelników firma Quali przygotowała informacje na temat spółki AS w pigułce.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

korony_norweskie

Czym charakteryzuje się spółka AS?

Firma ma status osoby prawnej. Majątek firmy jest oddzielony od majątku udziałowców, a oni, o ile nie udowodni się im celowego działania na szkodę firmy, za jej ewentualne zobowiązania odpowiadają jedynie do wysokości kapitału zakładowego. Każdy przepływ pieniędzy w spółce musi być udokumentowany, więc należy pamiętać, że swoboda wypłacania pieniędzy (w porównaniu, na przykład, z firmą jednoosobową) jest znacznie ograniczona.

Przeczytaj również: Sprawdź zmiany dotyczące spółek AS oraz co to jest PAYE!

Czy mogę zatrudnić się w spółce AS?

Udziałowcy mogą zatrudnić się we własnej spółce AS i korzystać ze wszystkich praw pracowniczych. W praktyce oznacza to, że osoba zatrudniona we własnej spółce może iść śmiało na urlop chorobowy lub macierzyński, będą jej przysługiwały wszystkie należne świadczenia. Pracownicy mają wypłacane świadczenia chorobowe już od 1. dnia choroby, a od 17. dnia przez NAV. Z zatrudnieniem w spółce związane są dodatkowe opłaty, które trzeba ponieść jako pracodawca.

Ile kosztuje założenie i prowadzenie spółki AS?

Koszty założenia spółki AS są wyższe, niż w przypadku firmy jednoosobowej, a sama procedura zdecydowanie bardziej skomplikowana. Podobnie jest w przypadku dalszej obsługi księgowej takiej firmy.

Koszt założenia firmy AS to:
–  5 570 NOK – opłata skarbowa za wpis do Foretaksregisteret, jeśli wniosek jest składany elektronicznie lub 6 797 NOK, jeśli wniosek składany jest w wersji papierowej,
– 30.000 NOK (minimum) – kapitał zakładowy.

Czas założenia AS to ok. 3-4  tygodnie.

Kto powinien zdecydować się na założenie spółki AS?

Na założenie spółki AS powinny zdecydować się osoby, które mają w miarę stabilne i regularne zamówienia, obracają dużymi kwotami, zaciągają duże zobowiązania i/lub zatrudniają wielu pracowników.

Kto spółki AS zakładać nie powinien?

Założenie spółki zdecydowanie odradza się osobom, które nie wiedzą dokładnie, co chcą robić, czy chcą działać i mieszkać w Norwegii na dłużej, a także osobom, które nie są w stanie zachować elementarnej dyscypliny finansowej.

Więcej informacji na temat założenia i prowadzenia spółki można zdobyć w serwisie altinn.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=