Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
14/05/2014

Solidaritet Norge ? Polen ? Solidarność polsko ? norweska

FirmawNorwegii

25 maja w Ambasadzie RP w Oslo odbyła się uroczystość przekazania archiwaliów organizacji Solidaritet Norge ? Polen Europejskiemu Centrum Solidarności. Organizacja ta skupiała osoby z różnych środowisk politycznych, które łączyło poparcie dla Solidarności.

Spośród organizacji tego typu miała najszerszy zakres działań na terenie Europy Zachodniej. Na spotkaniu obecny był Marszałek Sejmu Bogdan Borusewicz.

Na tej samej uroczystości dwoje norweskich działaczy, którzy wspierali opozycję polską w czasach komunizmu, John Golding oraz Hege Boman Grundekjon, zostało uhonorowanych Medalami Wdzięczności.

John Golding był sekretarzem generalnym Caritas Norwegia w latach 1981-1983. Za jego sprawą Polska otrzymała ok. 90 ciężarówek z darami. Był też organizatorem koncertu charytatywnego w Oslo na rzecz Solidarności. Wraz ze swoją żoną wspierał polskich emigrantów w Norwegii.

Hege Boman Grundekjon była członkinią Solidaritet Norge ? Polen. Pełniła funkcję kuriera, przewoziła informacje, pieniądze, listy więźniów politycznych między podziemnymi strukturami Solidarności. Była założycielką dwóch grup wspierających polskich studentów. Zajmowała się także pisaniem artykułów na temat złej sytuacji politycznej Polski.

źródło: http://www.amb-norwegia.pl/news_and_events/komunikaty/Solidarna-Norwegia-Medale-Wdzicznoci-i-przekazanie-archiwum-organizacji-Solidaritet-Norge–Polen-/


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info:
Pol-Nor