Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
01/08/2016

Sognefjorden – majestatyczny fiord, który urzeknie każdego!

Norwegia może pochwalić się wieloma pięknymi miejscami, które zapierają dech w piersiach. Jednym z nich jest majestatyczny Sognefjorden. To najdłuższy fiord w Europie i drugi na świecie! Jego najwęższa odnoga – Naeroyfjord, która osiąga szerokość zaledwie 250 m, w 2005 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Sognefjorden / źródło foto: hurtigruten.co.uk

Sognefjorden / źródło foto: hurtigruten.co.uk

Sognefjorden położony jest w okręgu Sogn og Fjordane. Znajduje się 75 km na północ od Bergen. Jego długość wynosi aż 203 km! Wcina się w głąb lądu aż do wsi Skjolden, która znajduje się u podnóża niezwykłych gór Jotunheimen. Szerokość fiordu waha się od 1,5 do 6 km. Sognefjorden imponuje również głębokością. W swoim najgłębszym miejscu osiąga 1308 m!

Krajobraz Sognefjorden charakteryzuje się soczystą zielenią i zróżnicowaną roślinnością. Tereny te idealnie nadają się pod uprawy. Nic więc dziwnego, że ta okolica jest głównym producentem lokalnych produktów. Obszar ten słynie przede wszystkim z wyśmienitych owoców, jagód oraz kozich serów, a także dziczyzny, jagnięciny, pstrąga górskiego.

Łagodny klimat oraz świeże powietrze sprawiają, że piesze wędrówki to tutaj czysta przyjemność! Najbardziej znanymi i najchętniej odwiedzanymi przez turystów górskim obszarami są: Park Narodowy Jostedalsbreen, Park Narodowy Jotunheimen, Breheimen, Utladalen oraz dolina Aurlandsdalen. Będąc w okolicy warto wybrać się na rafting, górską wspinaczkę, jazdę na rowerze górskim, a zimą na nartach. Wzdłuż fiordu znajdują się liczne maleńkie wioski, które idealnie wpisują się w krajobraz gór otaczających fiord. Są zamieszkiwane przez łącznie około 30 000 osób.

Będąc w okolicy Sognefjorden nie można pominąć Jostedalsbreen. Jest to największy lodowiec kontynentalnej Europy! Znajduje się o obrębie czterech gmin: Luster, Balestrand, Jølster i Stryn Najwyższy szczyt na lodowcu to Lodalskåpa i osiąga wartość 2083 m! Łącznie lodowiec ten zajmuje aż 487 km2 powierzchni!

Gotowi do podróży?


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=