Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
27/11/2015

Skandal! Określenie „polski obóz koncentracyjny” dozwolone w norweskiej prasie!

Określenie „polski obóz koncentracyjny” nie narusza zasad dziennikarskich – tak uznała 24 listopada 2015 roku Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg). Skarga została złożona przez jeden z portali internetowych działający w Norwegii. Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że „nie przyjmujemy takiej interpretacji”.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

auschwitz-385639_640

Sprawa rozpoczęła się 15 sierpnia, kiedy to w norweskiej gazecie „Avisa Sor- Trondelag” ukazała się recenzja filmu „Lektor”. Autorka tekstu, podczas opisu przeszłości główniej bohaterki, użyła określenia „polski obóz koncentracyjny”. Na publikację, oprócz polonijnego portalu internetowego, zareagowała również Ambasada RP w Oslo domagając się sprostowania. W odpowiedzi norweska gazeta 18 sierpnia opublikowała oświadczenie, w którym przeprasza za „nieprecyzyjne” określenie.

Redaktor polonijnego portalu ScanPress.net uznał, że oświadczenie to było zbyt „zdawkowe i nie sprawiało wrażenia zrozumienia wagi popełnionego błędu”, dlatego postanowił zaskarżyć gazetę do Rady Etyki Mediów. Początkowo skarga została odrzucona, jednak po odwołaniu Rada zdecydowała się zbadać sprawę.

Posiedzenie Rada Etyki Mediów (PFU) odbyło się we wtorek 24 listopada. PFU podjęło decyzję, że redakcja „Avisa Sor-Trondelag” nie naruszyła zasad dziennikarskich. Według ich ustaleń określenie „polskie obozy koncentracyjne” wskazują tylko na ich położenie na terenie Polski. Nie oznacza to jednak, że były organizowane przez Polaków.

Szef MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że jest definicja obozów koncentracyjnych, która została przyjęta przez UNESCO. Według niej o obozie Auschwitz należy mówić „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”. „Można ewentualnie dopisywać, że te obozy były na terenie Polski, ale z zastrzeżeniem, że Polska była wtedy okupowana przez Niemcy” dodał Waszczykowski. Polacy są oburzeni zaistniałą sytuacją. Na portalu Facebook została utworzona grupa „Obozy koncentracyjne były niemieckie! Czy to tak trudno zrozumieć?”.

Wszystkie osoby, które chciałby wyrazić swoje zdanie na ten temat, mogą skontaktować się bezpośrednio z PFU przez mail: pfu@presse.no lub pod numerem telefonu: 22 40 50 40, telefax: 22 40 50 55, numer sprawy: 240/15.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=