Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
08/02/2015

Gdzie się uczą polskie dzieci?

Polscy imigranci w Norwegii często martwią się o edukację swoich dzieci. Jednak tamtejsze instytucjewychodzą naprzeciw potrzebom coraz liczniejszej mniejszości narodowej. W Moss powstała Polska Sobotnia Szkoła, która dba o wysoki poziom nauczania w języku polskim.

Jak sama nazwa wskazuje, zajęcia dla najmłodszych odbywają się w soboty. Choć szkoła działa od zaledwie kilku miesięcy, to już zdążyła wyrobić sobie znakomitą reputację. Placówka została utworzona dzięki inicjatywie Izabeli Bielińskiej, Żanety Skabary oraz Aleksandry Bielińskiej. Współzałożycielki troszczą się o to, by zajęcia dostosowane były do wieku uczniów, jednocześnie mając na uwadze wymagania rodziców.

Na początkowym etapie rozwoju, Polska Sobotnia Szkoła korzystała z osiągnięć Stowarzyszenia Dzieci Polsce. Norweskojęzyczna nazwa jednostki brzmi: Foreningen Barna Polen. Do szkoły przyjmowani są podopieczni w przedziale wiekowym od dwóch do dwunastu lat. Izabela Bielińska, pełniąca funkcję dyrektorki, osobiście nadzoruje postępy swoich wychowanków.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

preschool-548170_640

Szkoła powstała, aby propagować polską kulturę w Norwegii. Jak zapewnia sama Bielińska, głównym celem instytucji jest promowanie historii i języka polskiego wśród dzieci polskich oraz z rodzin mieszanych. W klasach planowane są zajęcia zawierające elementy przyrody i geografii. Pracownicy placówki, to wykwalifikowana kadra nauczycielska o bogatym doświadczeniu.

Na oficjalnej stronie możemy również przeczytać o współpracy Foreningen Barna Polen z fundacjami i szkołami z Polski. Współpraca ta ma polegać głównie na organizowaniu międzynarodowych konkursów oraz projektów. Niewykluczone są także wycieczki i wymiany, w późniejszym stadium rozwoju instytucji.

6 września 2014 roku, polska szkoła w Moss po raz pierwszy powitała swoich nowych podopiecznych. Młodzież o swoich korzeniach uczy się przez zabawę oraz w sposób pobudzający do aktywnego wyrażania swoich poglądów. Kadra stawia na kreatywność i doskonalenie talentów, a także poszerzanie zainteresowań swoich pupili. Program nauczania został ułożony zgodnie z Podstawą Programową z 2010 roku dla uczniów uczących się poza granicami kraju.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=