Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
19/05/2014

Sanktuarium w Świętej Lipce wygrało w konkursie ?Polska Pięknieje?

FirmawNorwegii

Od 2008 r. Ministerstwo Rozwoju regionalnego organizuje konkurs ?Polska Pięknieje ? 7 Cudów Funduszy Europejskich?. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych obiektów i przedsięwzięć powstałych lub odremontowanych dzięki funduszom europejskim, a tym samym ukazywanie pozytywnych zmian polskiego krajobrazu pod wpływem europejskiej pomocy. Sanktuarium zostało laureatem w kategorii ?Zabytek?.

2,5 mln euro z funduszu Grantów Norweskich pozwoliło na odremontowanie Sanktuarium w Świętej Lipce w ramach projektu ?Ginący Zabytek-ratowanie Sanktuarium w Świętej Lipce?. Odnowie została poddana frontowa ściana kościoła ? fasada ma teraz swój pierwotny, czerwonawy kolor. Naprawione zostały także krużganki otaczające budynek, ołtarz, ruchome figurki na organach, ornamenty. Słynna konserwatorka Barbara Kluczyńska Nowak odkryła, że pierwowzory obrazów z kościoła znajdowały się w rzymskich świątyniach.

Sanktuarium w Świętej Lipce jest najbardziej znanym obiektem tego typu na Mazurach i jednym z najważniejszych późnobarokowych zabytków w Polsce. Z miejscem tym związana jest legenda mówiąca o skazanym na śmierć reszlaninie, który wystrugał figurę Matki Boskiej. Sędziowie, ujrzawszy rzeźbę, postanowili zwolnić więźnia. Gdy więzień wracał do domu z Kętrzyna, ustawił podobiznę Maryi na lipie, w miejsce której w 1300 roku stanęła pierwsza kaplica. Podobno po hołdzie pruskim w 1525 roku protestanci zniszczyli kaplicę i postawili w tym miejscu szubienicę. Katolicy nie zrazili się jednak i w 1687 roku rozpoczęli budowę kościoła, którą zakończyli 6 lat później. Następnie powstał klasztor jezuitów. W 1708 r. powstały krużganki, które otaczają budowlę.

Więcej informacji pod adresem: www.swlipka.org.pl

źródło: http://www.amb-norwegia.pl/news_and_events/pomoc-z-EOG/E%C3%98SAktuelt/Sanktuarium-w-w-Lipce-laureatem-konkursu-Polska-Piknieje/


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info:
Pol-Nor