Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
20/10/2015

Rząd planuje wprowadzić całkowity zakaz ruchu prywatnych samochodów w centrum Oslo

Nowa lewicowa rada miasta Oslo ogłosiła w poniedziałek, że do końca 2019 roku chce wprowadzić zakaz poruszania się samochodów prywatnych po centrum stolicy. Jest to część planu, który ma na celu zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o połowę.

Plan zmniejszenia ilości samochodów prywatnych poruszających się po centrum został opracowany przez Partię Pracy we współpracy z jej sojusznikami Socjalistyczną Lewicą oraz Partią Zielonych. Według gazety VG obszar, którego ma dotyczyć zakaz, zamieszkuje około 1 000 osób, jednak pracuje tam około 90 000!

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

car-audi

Na razie rada miasta nie ujawnia dokładnego planu wprowadzenia zakazu. Zdążył on jednak zaniepokoić lokalnych biznesmenów, którzy zaznaczają, że 11 z 57 centrów handlowych znajdujących się na terenie miasta, mieszczą się w obrębie wyznaczonego obszaru, który ma objąć zakaz.

Wprowadzenie zakazu jest częścią planu, który zakładał zmniejszenie do roku 2020 o 50% emisję gazów cieplarnianych do poziomu z roku 1990. W planach również jest zbudowanie kolejnych ścieżek rowerowych oraz dofinansowanie zakupu rowerów elektrycznych. „W 2030 roku po centrum będą mogły poruszać się wyłącznie samochody o zerowej emisji gazów cieplarnianych” powiedział na konferencji prasowej Lan Marie Nguyen Berg, członek Partii Zielonych.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jeszcze przed szczytem klimatycznym w Paryżu, nowa rada miasta Oslo, jako pierwsza stolica na świecie, podejmuje tak odważną decyzję” powiedział Arild Hermstad, szef norweskiego NGO Przyszłość w Naszych Rękach.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=