Rozwód w Norwegii – co zrobić, jeśli jedna ze stron nie chce współpracować?
Niedawno pisaliśmy o tym, że rozwód w Norwegii można załatwić w urzędzie: Rozwód w Norwegii załatwia się w urzędzie. Małżeństwo może zażądać rozwodu bez podania konkretnego powodu. Procedura rozwodowa nieco się komplikuje, gdy jedna ze stron nie chce współpracować i nie godzi się na podpisanie stosownych dokumentów.
Bez oficjalnej separacji rozwód trwa znacznie dłużej. W przypadku, gdy strony nie są zgodne z faktem, że żyli oddzielnie minimum 2 lata, konieczna jest rozprawa sądowa. Strony mogą zażądać rozwodu, jeśli nie doszło do współżycia w przeciągu 2 lat od daty złożenia wniosku.
W przypadku rozprawy sądowej najlepiej skontaktować się z adwokatem, który zadba o prawidłowy przebieg rozwodu i uczciwy podział majątku. Bardzo często urząd norweski pokrywa koszty związane z poradami prawnymi.
Warto wiedzieć, że jeśli obydwoje małżonkowie mają polskie obywatelstwo, tona podstawie prawa międzynarodowego, można starać się o rozwód w Polsce. W polskim prawie nie jest wymagana roczna separacja. Konieczne jest jedynie wykazanie trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.