Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
09/10/2015

Rozrywki na jesień w Norwegii cz. 2

Nie czytałeś pierwszej części artykułu? Przejdź do 1. części „Rozrywki na jesień w Norwegii”.

Coś dla pieszych wędrowców…

Amatorzy pieszych wędrówek, nie bojący się wysiłku i zmęczenia, znajdą w Norwegii mnóstwo malowniczych szlaków.

W centrum kraju godny polecenia jest szlak Gjende og Bessvatn, o długości 10 km, prowadzący do jeziora Bessvatn. Region Skjåk może pochwalić się aż 250 km szlaków, oferuje także spływy kajakowe i park wspinaczkowy.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Gjende og Bessvatn / źródło foto: wikipedia.org

Gjende og Bessvatn / źródło foto: wikipedia.org

Na południu Norwegii znajduje się ciekawy szlak z Rjukan do szczytu Gaustatoppen. Na szczyt można wspiąć się kilkoma sposobami, np. przez wnętrze góry. Wędrując spod schroniska na Preikestolen miniemy ściankę wspinaczkową oraz prehistoryczną osadę.

Północna Norwegia szczyci się 24-kilometrowym szlakiem Kinnarodden, będącym częścią rezerwatu. Przepiękny jest także szlak na szczyt Rødøyløva. Wniesienie nie jest bardzo wysokie (443 m), ale roztacza się z niego cudowny widok na Lofoty. Wzdłuż szlaku Dronningruta biegnie morska linia brzegowa, ujrzymy także wioski rybackie. Korpreiret to szlak biegnący wzdłuż kanionu, znajduje się on we wschodniej części kraju. Po drodze zobaczymy wodospad o wysokości 40 m. The Peer Gynt Trail ma natomiast aż 70 km i wiele wariantów wycieczek, a także zabytki (kościół Sør-Fron czy muzeum).

Na zachodzie Norwegii znajduje się widokowy szlak Romsdalseggen o długości 10 km. Po drodze ujrzymy takie atrakcje jak wodospad czy kaplica w starym wagonie na stacji kolejowej Åndalsnes. Ciekawą trasą jest Slogen, biegnąca na szczyt o tej samej nazwie. Widoki są zachwycające!

Pamiętajmy, że jesienią pogoda może być bardzo kapryśna. Warto zabrać ze sobą kurtkę chroniącą od wiatru i deszczu, czapkę, rękawiczki i latarkę czołową. Niektóre szlaki, zwłaszcza te wyżej położone, mogą być oblodzone. Przed wyruszeniem w trasę zapoznaj się koniecznie z warunkami w danym rejonie!

Czytaj więcej o pieszych wędrówkach w Norwegii – https://pol-nor.com/piesze-wedrowki-norwegii/.

A może by tak jakieś zabytki?

Norwegia jest nie tylko krainą fiordów. Zimną północ charakteryzuje również wspaniała architektura. Zwiedzanie zabytków jest godne polecenia w okresie jesiennym, gdy pogoda i temperatury na zewnątrz nie rozpieszczają turystów.

W Bergen możemy podziwiać pałac Gamlehaugen, należący niegdyś do norweskiej rodziny królewskiej, obecnie jednak jest własnością państwa. Przyjeżdżając do Oslo, warto zobaczyć Pałac Królewski – budynek wzniesiony w klasycystycznym stylu – oficjalną siedzibę norweskich monarchów, w którym obecnie zamieszkuje król Harald V wraz z żoną. W Oslo zwiedzić możemy dodatkowo Twierdzę Akershus – zamek wybudowany do obrony stolicy Norwegii. Dziś forteca jest jedną z największych atrakcji turystycznych i znajduje się w niej szereg muzeów o militarnym charakterze.

Godnym uwagi obiektem jest także rezydencja Skaugum, znajdująca się w mieście Asker. Aktualnie zamieszkuje ją księżna Mette-Marit razem z mężem i dziećmi. Do zabytków Królestwa Norwegii, należy położony w Trondheim największa drewniana budowla, mianowicie Stiftsgården, zwana również Domem Założyciela. W Fredrikstad znajduje się ceglana katedra wzniesiona w stylu neogotyckim. Ten długi kościół mieści 1100 miejsc siedzących!

Najstarszą norweską katedrą jest kościół w Stavengerze. W XIII w., romańska katedra doznała silnych uszkodzeń przez ogień, który spustoszył nie tylko ją, ale i miasto. Została odbudowana i powiększona w stylu gotyckim.

Wartym zainteresowania jest katedra w Oslo, nazywana kiedyś Kościołem Zbawiciela. W tej barokowej budowli odbywają się koronacje i śluby królów norweskich. Gamle Aker Kirke to malutki kościołek również znajdujący się w Oslo, położony blisko natury, z dala od turystycznego szlaku. Jednak jedną z najważniejszych katedr, jest katedra św. Olafa, mieszcząca się w Oslo. Budowla w stylu neogotyckim po restaurowaniu, zachwyca wysokim ołtarzem i kolumnami wykonanymi z granitu.

Katedra w Oslo / źródło foto: wikipedia.org

Katedra w Oslo / źródło foto: wikipedia.org

Niezwykle interesującymi zabytkami, jakie możemy spotkać w Norwegii są łodzie. W Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo możemy podziwiać łódź z Gokstad, łódź z Tune oraz łódź z Oseberg. Wszystkie stanowią namacalny dowód wikińskiej potęgi.

Warto wspomnieć, że w Norwegii znajduje się aż 4 obiektów wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO (nie wliczając 3 cudów natury). Są to: dzielnica Bryggen w Bergen, Urnes stavkire, górnicza osada Røros oraz rysunki i ryty naskalne w Alta.


Czytaj więcej o zabytkach – https://pol-nor.com/zabytki-norwegii/.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=