Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
07/10/2015

Rozrywki na jesień w Norwegii cz. 1

Uczta dla ducha…

Na przełomie października i listopada (27.10 – 01.11.2015) w Oslo ma miejsce festiwal muzyczny Oslo World Music Festival. To prawdziwa muzyczna uczta! Będzie można posłuchać ok. 300 wykonawców z całego świata (np. Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej). W tych dniach gorące, egzotyczne rytmy rozgrzeją wszystkich!

… oraz dla (odważnego) ciała

W dniach 5-7.11.2015 odbędzie się w Fagernes święto Rakfisk – potrawy z solonego, fermentowanego surowego pstrąga. Fagernes – ojczyzna tego specjału, położona jest we wschodniej części Norwegii, trzy godziny jazdy na północ ze stolicy. Podczas imprezy, oprócz Rakfisk, skosztować można także pasujących do potrawy napojów – ciemnego piwa oraz Akevit – wódki o kminkowym posmaku.

Jesienne wędkowanie

Jesień to bardzo dobra pora dla wędkarzy (jesienne miesiące, tuż przed zamarznięciem górskich jezior, mogą przynieść obfite połowy), a Norwegia słynie z obfitych i urokliwych łowisk. Do popularnych miejsc należy gmina Hemsedal (zwłaszcza rzeka Hemsila, bogata w ryby łososiowate i pstrąga potokowego), płaskowyż Hardangervidda (dla amatorów łowienia pstrągów w górskich potokach), jeziora Mjøsa i Randsfjorden (szczupaki, okonie i pstrągi), rzeka Tana w Finnmarku i Gaula w Trøndelag (raj dla poławiaczy łososi), rzeka Glomma, okolice Trøndelag (z wieloma jeziorami, rzekami i strumieniami) oraz Lofoty (dorsze, molwy, brosmy, halibuty). Lofoty to także doskonałe miejsce do wędkowania na morzu (podobnie jak zachodnie wybrzeża Norwegii).

Każda osoba, która planuje wędkować w Norwegii powinna dobrze zapoznać się z obowiązującymi tu przepisami, ponieważ kary za nie przestrzeganie tych przepisów są bardzo wysokie.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

wedkarstwo

Aby legalnie łowić ryby w rzekach i jeziorach, należy wykupić licencję – fiskekort. Wędkarstwem nie mogą zajmować się osoby poniżej 16 r. ż. Bezwzględnie należy posiadać dokument potwierdzający dezynfekcję sprzętu. Ponadto turyści mogą używać jedynie podstawowego sprzętu (nie wolno posługiwać się sieciami, pułapkami itp.). Zabronione jest łowienie „na żywca”. Połowy na morzu nie wymagają posiadania licencji fiskekort, ale trzeba przestrzegać wymiarów ochronnych ryb, a za granicę można wywieźć jedynie 15 kg połowu (zakaz nie dotyczy ryb z akwenów słodkowodnych). Hodowle rybne (morskie i śródlądowe) oznaczone są czarnymi bojami – należy zachować od nich bezpieczną odległość, 100-200 m.

W kraju obowiązuje zakaz połowu węgorza! Więcej dowiesz się na https://pol-nor.com/wedkarstwo-w-norwegii/.

Jesień na łonie natury

Każdy zakątek Norwegii obfituje w zapierające dech w piersiach atrakcje przyrodnicze. W centrum kraju możemy polecić np. Drogę Atlantycką, na trasie której podziwiać można krajobraz z punktów widokowych, a także morskie ptaki, foki i czasem wieloryby. Wielbicielom wiosłowania spodobają się wyspy Hitra i Frøya. Można tam także nurkować, udać się na safari w poszukiwaniu orłów. Godny polecenia jest Trondhemsfjord – trzeci pod względem długości w Norwegii.

Północna część kraju to przede wszystkim Lofoty, gdzie można uprawiać kajakarstwo morskie, obserwować orki z pokładu statku, grać w golfa, a wszystko to pod oszałamiającym spektaklem na niebie – zorzą polarną. Na północy leży także lodowiec Svartisen – po wynajęciu przewodnika można udać się po nim na pieszą wycieczkę. Nieopodal miasta Bodø podziwiać można najsilniejszy prąd morski na świecie – Saltstraumen. Obserwacja wirujących mas wody wywołuje fascynację potęgą natury i … lekki niepokój.

Sztandarową atrakcją Norwegii południowej jest Preikestolen – wysokie na 604 m urwisko nad Lysefjordem. Ze względu na przepiękną panoramę jest najczęściej odwiedzanym w Norwegii miejscem. Osoby z lękiem wysokości mogą popłynąć na rejs po fiordzie i podziwiać np. wodospad Hengjanefossen. W najbardziej wysuniętej na południe części kraju zbudowano niegdyś latarnię Lindesnes – najstarszą tego typu budowlę w Norwegii.

wikipedia.org

Preikestolen / źródło foto: wikipedia.org

Wschodnia część kraju przyciąga uwagę najstarszym parkiem narodowym – Rondane, chroniącym stada reniferów. Te piękne zwierzęta podziwiać można np. z końskiego grzbietu. Na wschodzie leży także największe norweskie jezioro Mjøsa, po którym pływa najstarszy statek świata – parowiec Skibladner. Amatorów górskich wędrówek zachęci na pewno Galdhøpiggen – najwyższy szczyt Norwegii, położony w parku narodowym Jotunheimen.

W Zachodniej Norwegii największą atrakcją jest Geirangerfjord, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spływa po nim m. in. malowniczy wodospad Siedem Sióstr. W tej części kraju znajduje się także wysoki na 182 m wodospad Voringsfossen oraz Trollstigen – Droga Trolli. W połowie drogi ujrzymy kamienny most nad wodospadem Stigfossen – jedną z wizytówek Norwegii.

Geirangerfjord / Źródło foto: wikipedia.org

Geirangerfjord / Źródło foto: wikipedia.org


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=