Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
22/04/2016

Rozliczenie roczne w norweskich firmach – jak rozliczyć biznes w Norwegii?

Rozliczenie roczne w norweskich firmach

W ostatnim czasie nastąpił wzrost przedsiębiorstw rejestrowanych przez osoby z Polski. Termin złożenia rozliczenia podatkowego przez firmy mija 31.05.2018 roku. – Prawidłowe rozliczenie roczne pozwoli uchronić nas przed zapłatą wysokiego podatku – podkreśla ekspert z Norwegia Consulting.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Rozliczanie podatku dochodowego

Rozliczenie podatku dochodowego następuje po każdym roku obrotowym. Pomiędzy marcem a kwietniem każdego roku przedsiębiorcy otrzymują wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe dla przedsiębiorców – Selvangivelse for næringsdrivende. Dokument zawiera niezbędne informacje na temat dochodów osiąganych przez płatnika, stanie jego konta bankowego i posiadanych aktywach. Roczne zeznanie podatkowe ma na celu wykazanie wszystkich przychodów oraz kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego – wyjaśnia ekspert z Norwegia Consulting.

Przeczytaj również: Jak otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok?

Obowiązek wpłacania zaliczki na podatek dochodowy

Firmy norweskie mają obowiązek zapłaty zaliczki na poczet podatku dochodowego – forskuddsskatt. Stawka tego podatku wynosi w Norwegii 23%. Zaliczki opłacane są w czterech ratach, a ich wysokość zależy od prognozy zysków zadeklarowanych przez przedsiębiorcę.

Urząd Podatkowy (Skatteetaten) wysyła fakturę przed terminem płatności zaliczki.

Obliczanie wysokości podatku dochodowego

Ostateczna wysokość podatku dochodowego zależy głównie od wysokości uzyskanych dochodów, stanu cywilnego podatnika oraz szeregu inny czynników. W trakcie przygotowywania zeznania podatkowego należy wziąć pod uwagę koszty uzyskania przychodu oraz kwotę wolną podatku, co pozwala na zmniejszenie wartości podatku dochodowego. Na stronie norweskiego Urzędu Podatkowego dostępny jest kalkulator, który może pomóc w ustaleniu przybliżonej kwoty podatku. Bardzo często zagranicznym podatnikom przysługują ulgi podatkowe w Norwegii.

Zapłata za podatek dochodowy

Złożenie dobrze przygotowanego zeznania podatkowego w Norwegii pozwala na obniżenie kosztów podatkowych przedsiębiorcy. – Jeśli przedsiębiorca nie złoży w odpowiednim czasie stosownych dokumentów, urząd nalicza podatek według własnej dokumentacji. Często wyliczona kwota jest znacznie wyższa od niezbędnego podatku do zapłaty. W przypadku uiszczenia zbyt małej kwoty zaliczki na podatek dochodowy, urząd wylicza kwotę dopłaty (restskatt). Najlepiej dokonać zatem zapłaty do końca maja, aby uniknąć dodatkowych odsetek. Jeśli niedopłata przekracza 1000 NOK, podatnik może uregulować zobowiązanie w dwóch ratach. W przypadku nadpłaty podatku (til gode), urząd zwraca nadwyżkę wraz z odsetkami.

Sprawne załatwianie urzędowych spraw

Gotowe zeznanie podatkowe można złożyć do Skatteetaten za pomocą serwisu internetowego altinn.no. Portal oferuje wiele różnych udogodnień dla swoich użytkowników. Osoby, które mają działalność gospodarczą, mogą starać się o wydłużenie terminu na złożenie zeznania podatkowego.Może Cię również zainteresować:Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=