Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
28/10/2016

Rosja krytykuje plany amerykańskich wojsk w Norwegii

Ponad 300 amerykańskich żołnierzy ma zostać rozmieszczonych w Norwegii. Dlaczego? W ten sposób północ Europy ma zyskać dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym atakiem potężnego wschodniego sąsiada. Rosja bardzo krytycznie odniosła się do tych planów i zauważyła, że takie działania nie wpłyną na bezpieczeństwo północnej części Europy.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

determination-899011_1280

W ostatni poniedziałek Norwegia ogłosiła, że amerykańscy żołnierze mają zabezpieczać granicę z Rosją na długości 1000 km. Od stycznia 2017 roku mundurowi będą szkolić się i ćwiczyć manewry. Informacja ta pojawiła się w kontekście rosnącego napięcia wokół konfliktów na Ukrainie i w Syrii między Rosją a Zachodem.

Norwegia do tej pory utrzymywała dobre stosunki z Rosją. Niektórzy eksperci obawiają się, że nowe działania mogą wpłynąć na napięcia regionalne. Rząd Norwegii podkreśla, że rozmieszczenie wojsk amerykańskich w kraju nie jest równoznaczne z otwarciem stałej bazy amerykańskiej. USA ma już ogromne ilości sprzętu wojskowego umieszczonego w Norwegii – zwłaszcza w tunelach wykopanych w górach – ale nie żołnierzy.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Pol-Nor