Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
17/01/2016

Rejestracja pobytu w Norwegii – kiedy jest konieczna i jak jej dokonać?

Pobyt obywateli polskich w Norwegii regulowany jest prawem dla obywateli UE/EOG. Mimo że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jest blisko związana ze wspólnotą. Z tego powodu Polacy, jako obywatele Unii, cieszą się tu podobnymi prawami jak sami Norwegowie, a polityka kraju względem imigrantów jest dosyć liberalna. Pobyt do 3 miesięcy nie wymaga rejestracji. Dłuższy pobyt trzeba zarejestrować, ale nie jest to trudny proces. Najpierw należy zarejestrować swoje dane za pomocą portalu selfservice.udi.no, a następnie z wydrukowanym dowodem rejestracji zgłosić się na policję lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Warto wiedzieć, że rejestruje się również członków rodziny, którzy są obywatelami EOG. Na szczęście proces rejestracji pobytu nie jest płatną usługą.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

naroyfjorden2_norway_740x33

Kto musi zarejestrować pobyt dłuższy niż 3 miesiące?

• Osoby, które chcą podjąć pracę lub osoby, które szukają pracy – mają wówczas 6 miesięcy na znalezienie stałej posady.

• Osoby samozatrudnione oraz świadczące usługi.

• Studenci.

• Osoby niepracujące, które posiadają wystarczające środki na utrzymanie się.

W celu zarejestrowania należy posiadać przede wszystkim dowód osobisty lub paszport. Osoby, które są pracobiorcami, muszą przedstawić także zaświadczenie o zatrudnieniu lub umowę o pracę; samozatrudnieni – wyciąg z Centralnego Rejestru Koordynacyjnego Podmiotów Prawnych lub Norweskiego Rejestru Podmiotów Gospodarczych. Studenci oraz osoby posiadające wystarczające środki na utrzymanie muszą przedłożyć dokumenty zaświadczające posiadanie środków na czas pobytu i ubezpieczenie zdrowotne lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dodatkowo studenci przedstawiają także zaświadczenie z uczelni. Osoby świadczące usługi przedstawiają zagraniczną umowę o pracę i dokumentację potwierdzającą wykonywanie zlecenia tymczasowego, którą wystawia norweski zleceniodawca lub pracodawca z innego kraju EOG.

Należy pamiętać, że po zarejestrowaniu pobytu czasowego, trzeba zgłosić się do Urzędu Ewidencji Ludności oraz zarejestrować w Urzędzie Podatkowym.

Więcej informacji znajdziesz na: https://pol-nor.com/rejestracja-pobytu-w-norwegii/.


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Rejestracja pobytu w Norwegii – kiedy jest konieczna i jak jej dokonać?"