Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
21/03/2016

Pytanie od czytelnika – zatrudnienie tymczasowe a zwolnienie chorobowe

PYTANIE (zachowaliśmy oryginalną treść zapytania)

Witam, szukam odpowiedzi na bardzo nurtujące pytanie, dotyczy ono na pewno wielu polaków, jestem zatrudniony na umowę zatrudnienia tymczasowego bez daty zakończenia tej umowy oraz bez żadnych obdragów, czy na takiej umowie mogę zostać zwolniony będąc na zwolnieniu chorobowym, czy w takiej umowie obowiązuje jakaś ochrona, pracodawca chce mnie zwolnić czy ma takie prawo i jak ewentualnie tak co dalej mam robić. Bardzo proszę o szczególne informacje. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ

W umowie zatrudnienia tymczasowego powinna znajdować się sprecyzowana oczekiwana długość zatrudnienia. Będąc na umowie zatrudnienia tymczasowego, zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zakończyć stosunek pracy w czasie trwania umowy. W przypadku tego rodzaju umowy obowiązują ogólne zasady wypowiedzenia, które ujęte są w Kodeksie Pracy i dają pracobiorcy określone prawa i ochronę.Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

norwegiaflaga

W Kodeksie Pracy jest reguła, która mówi o tym, że okres wypowiedzenia umowy powinien wynosić miesiąc, chyba że w umowie pracodawca ustalił z pracownikiem inny okres wypowiedzenia.

Pracobiorca może wypowiedzieć umowę kiedykolwiek i bez uzasadnienia, ale pracodawca już nie.

Istnieją odrębne przepisy w stosunku do pracowników, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby lub wypadku. W takiej sytuacji nie można dać pracobiorcy wypowiedzenia w okresie 12 miesięcy od momentu wystąpienia niezdolności do pracy. Pracodawca może jednak wręczyć w tym czasie wypowiedzenie z innego powodu, nie może to być jednak niezdolność do pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu. Pracodawca musi udowodnić wiarygodność podanego innego powodu zwolnienia.

Od momentu otrzymania wypowiedzenia, pracobiorca ma 14 dni na złożenie pisemnego wniosku z żądaniem spotkania pertraktacyjnego z pracodawcą. Celem spotkania jest szczegółowe wyjaśnienie powodów zwolnienia. Jeśli finał spotkania jest w dalszym ciągu niekorzystny dla pracownika, ma on prawo do wytoczenia procesu w ciągu 8 dni od zakończenia pertraktacji. W przypadku braku spotkania pertrakcyjnego, pracownik ma 8 tygodni na wytoczenie procesu od momentu otrzymania wypowiedzenia lub 6 miesięcy, jeśli zamierza żądać wyłącznie odszkodowania.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=