Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
22/01/2016

Przewiezienie ciała zmarłego z Norwegii do Polski – co warto wiedzieć? Sprawdź to u nas!

W przypadku śmierci bliskiej osoby w Norwegii i chęci pochowania jej w Polsce należy załatwić szereg formalności. Co warto wiedzieć, jeśli planuje się zorganizować ceremonię pogrzebową w Polsce?

1. Zezwolenie na sprowadzenie lub transport ciała zmarłego z Norwegii do Polski należy uzyskać w Konsulacie RP, który mieści się w Oslo. Zgodnie z prawem, jeśli chce się przewieźć ciało z kraju do kraju należy posłużyć się tzw. pojazdem specjalistycznym – spełniającym szereg wymogów sanitarnych. Czasami zdarza się, że samochód musi posiadać dodatkowe zaopatrzenie, np. specjalistyczne plombowanie trumny transportowej, zainstalowane filtry itp. Przewożąc zmarłego nie można zapomnieć o odpowiednich dokumentach tłumaczonych na dwa języki. Ceny usługi zaczynają się już od 6000 złotych.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

pogrzeb_funeral

2. Według prawa UE, jeśli ktoś ubiega się o zasiłek pogrzebowy, może się zgłosić do odpowiedniej instytucji w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. W przypadku, gdy dotyczy to innego państwa, dokumenty trzeba zanieść do ZUS. Wniosek zostanie wtedy przesłany do odpowiedniej instytucji za granicą. Przy składaniu dokumentów należy wypełnić formularz E124.

3. Przewóz prochów samolotem jest dozwolony. Trzeba jednak pamiętać o bezpiecznym, szczelnym zapakowaniu ich w odpowiednim pojemniku. Prochy można przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym. Ważne jest, aby pasażer przedstawił akt zgonu oraz zaświadczenie o kremacji.

4. Niezbędne do przewozu osoby zmarłej dokumenty to: zezwolenie prezydenta danego miasta w Polsce na sprowadzenie zwłok, oryginalny akt zgonu, zaświadczenie lekarskie o zgonie (dodatkowo zaświadczenie, iż powodem zgonu nie była choroba zakaźna), zezwolenie na wywiezienie ciała wydane przez funkcjonariusza policji, zaświadczenie z domu pogrzebowego, zatwierdzające gotowość ciała do transportu.

5. W przypadku zgonów w obrębie okręgu Oslo, akt zgonu wydawany jest przez Byfogdembete. Jeśli zmarła osoba pochodziła z innego rejonu, dokument wystawia sąd lub komendant policji.

Więcej znajdziesz na: https://pol-nor.com/pogrzeby-w-norwegii/.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Michal - 2022-06-26
Polecam firmę The End międzynarodowe usługi pogrzebowe, zorganizują transport ciała z każdego zakątku świata.

www.theend.com.pl
Telefon + 48 603 198 258, 609 246 938
Marta - 2019-12-08
Niedawno byłam zmuszona skorzystać z usług takiej firmy i jestem bardzo zadowolona. Firma nazywa się Charon i mięści sie w Szczecinie. Podaje numer telefonu dla zaintertesowanych +480509332858 Bardzo szybko i sprawnie załatwili wszystkie formalności i do tego w niskiej cenie z porównaniem do innych firm.
Edyta - 2019-03-06
Ja również polecam firmę GLOB. Firma pomogła nam we wszystkich formalnościach w Norwegii i Polsce. Do tego cena usługi była najniższa ze wszystkich. POLECAM
Maryla Wolska - 2018-11-05
Dziękuję bardzo za pomoc sprowadzenia mojego brata do Polski. Firma godna polecenia i zaufania. Dla przyszłych zainteresowanych podaje numer do właściciela +48509332858
Maryla Wolska
Mariola - 2017-04-30
Witam. około miesiąca temu korzystałam z firmy Charon ze Szczecina. Polecam tą firmę ponieważ zajeli się moim przypadkiem profesjonalnie i zgodnością. Musiałam sprowadzić zwłoki męża z Bergen a Pan Mirek zajął się tym profesjonalnie i w bardzo niskiej cenie. Dzwoniłam do wielu firm ale ta była najbardziej atrakcyjna. Podaję numer +48508692713 Naprawdę polecam Mariola
Beata - 2017-03-20
Polecam firmę GLOB, pomagali mi sprowadzić ciało brata z Oslo, nie musiałam załatwiać nic - wszystkie formalności wzięli na siebie. Tel. 604 559 569