Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
10/02/2016

Program Rodzina 500+ nie będzie korzystny dla Polaków mieszkających w Norwegii?

Do programu Rodzina 500+ również będą mieli prawo Polacy, którzy wyemigrowali z powodu pracy z Polski do innego państwa. Forbes.pl tłumaczy dlaczego  może ten zasiłek być niekorzystny dla naszych rodaków w Norwegii.

Jest jeden warunek otrzymania tego świadczenia przez emigrantów. „Nie mogą pobierać analogicznych świadczeń w krajach, w których przebywają. To sprawia, że sięganie po pieniądze z polskiego budżetu nie musi im się opłacić” – pisze Forbes.pl.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

korony_norweskie

Polacy, którzy wyemigrowali do Norwegii, najczęściej pobierają norweskie świadczenia. Co za tym idzie, niemożliwe będzie pobranie świadczeń z Polski. Norwegia to kraj, w którym jest silnie rozwinięta pomoc socjalna.

Pan Maciej Wawrzyniak w artykule dla Forbes.pl opisał sytuację Pana Tomasza, który mieszka w Norwegii: „Pan Tomasz borykał się z problemami finansowymi ponieważ nie był w stanie utrzymać rodziny. Wielkim szczęściem dostał bardzo dobrą ofertę pracy w Norwegii, tylko dlatego, że miał odpowiednie uprawnienia europejskie na maszynę budowlaną. Pan Tomasz podjął legalne zatrudnienie i już po 2 miesiącach zdecydował, że skorzysta ze świadczeń rodzinnych. Teraz konkrety. Zasiłek rodzinny przysługiwał na dwóch synów ­ po 970 NOK (1 korona norweska to ok. 0,46 zł – red.) miesięcznie na dziecko, co daje sumę 1940 NOK miesięcznie. Na młodszego syna przysługiwał zasiłek opiekuńczy w wysokości ­ uwaga ­ 6 000 NOK miesięcznie. Łącznie za jeden rok Pan Tomasz pobrał na dzieci aż 95280 NOK, czyli ok. 47 000 PLN, czyli prawie cztery razy więcej niż w Polsce. Dodam, że oprócz tego Pan Tomasz nie ma narzuconego kryterium dochodowego, dlatego swobodnie może równolegle zarabiać wysoką pensję za zatrudnienie w Norwegii”.

W wielu innych krajach otrzymanie zasiłku programu Rodzina 500+ jest korzystniejsze, niż otrzymanie świadczeń z danego państwa (np. z Czech bądź Rumuni).


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=