Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Jak znaleźć pracę w Norwegii?

Jak znaleźć pracę w Norwegii? Punkt wyjścia

Absolutnym fundamentem jest podstawowa znajomość języka norweskiego, bądź angielskiego. Wyjątkiem może być chęć podjęcia pracy na budowie lub w firmie sprzątającej, ale również w tym przypadku staje się to obligatoryjne. Drugą ważną rzeczą jest pewne zakwaterowanie, bowiem nawet jeśli nie mamy przez dany moment pracy, możemy liczyć na jakąkolwiek stabilizację.

Norweski numer telefonu

Jeśli jesteśmy już w Norwegii, powinniśmy od razu załatwić sobie norweski numer, a tym samym – zadbać o swój telefon. Nie ma takiej możliwości, aby potencjalny pracodawca dzwonił do nas na polski numer. Siecią, którą możemy polecić jest „My call”. Wystarczy zarejestrować się w ich siedzibie lub przez Internet, jeśli mamy numer personalny, czyli pracowaliśmy już wcześniej w Norwegii.

Jak znaleźć pracę?

Wybraliśmy miejsce, umiemy mówić po angielsku, bukujemy bilet i lądujemy w Norwegii – co dalej? Większe miasteczka różnią się od tych mniejszych, ale mają kilka wspólnych kwestii. Niestety norwescy pracodawcy nie darzą dużym zaufaniem osoby, która nigdy nie pracowała w ich kraju. Dlatego znalezienie pracy w ten sposób jest praktycznie niemożliwe. To oczywiste, że nikt nie chce ryzykować, nie spotykając się wpierw z potencjalnym pracownikiem twarzą w twarz. Inną opcją dla polskich nowicjuszy w Norwegii są agencje pracy. Niestety nie pomogły one zbyt wielu osobom. Norweskie agencje pracy działają tylko i wyłącznie przez Internet. Na oferty publikowane na ich stronach należy odpowiadać wypełniając elektroniczny formularz i załączając CV. Niewątpliwie najlepszy sposób to przygotowanie CV w języku angielskim w Polsce i wydrukowanie go w min. kilkudziesięciu kopiach. Dla pracodawców jednak najważniejsze jest to, co powie o pracowniku inny Norweg, a także, jak dobrze znasz język i co udało Ci się już zrobić w Norwegii. Na referencje i certyfikaty polskie Norwegowie raczej nie zwracają uwagi. Można także na własną rękę roznosić CV. Wiąże się to często z wieloma nieprzyjemnościami. Pracodawcy często dają do zrozumienia, że bez znajomości języka możemy jedynie posprzątać ich biuro, ale nie warto się tym zrażać. Siedząc w domu nie zrobimy niczego pożytecznego, a nigdy nie wiadomo, kiedy los się do nas uśmiechnie i spotkamy na swej drodze kogoś, kto będzie chciał nas przyjąć i nam pomóc. Powinniśmy także wysyłać swoje CV w miejsca, w których są wolne wakaty. Ogłoszenia znajdziemy w Internecie. Bezkonkurencyjne strony z ofertami w Norwegii to www.finn.no oraz www.nav.no. Musimy spodziewać się tego, że odzew może być mizerny. Tutaj jeszcze raz trzeba wspomnieć o norweskim numerze. Jeśli jesteśmy jego posiadaczami, łatwiej nam znaleźć pracę (niektóre oferty ograniczają kontakt do siebie jedynie telefoniczny). Aby znaleźć dobrą pracę, trzeba się zaangażować. Praca sama nas nie znajdzie. I to nie tylko w Norwegii...

Rekrutacja, podpisanie umowy oraz dokumenty

Zazwyczaj na początku podpisuje się umowy krótkoterminowe (tj. na 3 miesiące) . Następnie należy zorganizować wszystkie niezbędne dokumenty. Między innymi: rejestrację na policji, pozwolenie na pracę, kartę podatkową oraz konto bankowe (w Norwegii nie można otrzymywać wypłaty w gotówce). Bez tych rzeczy naprawdę trudno dostać pracę.
Sprawa dokumentów jest nieco zawiła, ale najlepszym wyjściem jest załatwiać sprawy formalne w następującej kolejności:
1. praca
2. urząd
3. bank

Więcej o tym jak otrzymać w/w dokumenty można przeczytać na stronie www.nyinorge.no.

Wynagrodzenie

W porównaniu do polskich wypłat – wysokie, bowiem minimalna stawka za legalną pracę to 120-130 NOK/h, czyli 65-70 zł. Oczywiście po odjęciu podatków zostaje nieco mniej, ale to i tak duża suma – 50 zł/h pracy. Kalkulując, za 8 godzin pracy otrzymujemy na rękę minimum 400 zł. Ponadto, na wyższych stanowiskach kwota wzrasta (tj. 150 NOK/h). Weźmy jednak pod uwagę fakt, iż w Norwegii żyje się drożej. Wszystko zależy od naszej umiejętności oszczędzania i od tego, jak bardzo jesteśmy w stanie się poświęcić.