Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Jak rozwiązać spór z pracodawcą?

Praca w Norwegii Aby uchronić się od prawnych konsekwencji, powinieneś przestrzegać przepisów dotyczących twoich pracowników. Jednak co zrobić, gdy jeden z twoich podwładnych zdecyduje się rozwiązać konflikt za pośrednictwem sądu?

Komisja pojednawcza

By dochodzić swoich praw, nie trzeba koniecznie kierować się do sądu. Istnieje możliwość oddania swojej sprawy w ręce komisji pojednawczej, która ma za zadanie ugodowo rozwiązać spór między pracodawcą i pracownikiem.

Pracodawca powołuje komisję wspólnie z zakładową organizacją związkową, jeśli owa w firmie istnieje. Jeżeli nie, pracodawca może powołać komisję samodzielnie, ale dopiero wtedy, gdy pracownicy wyrażą pozytywną opinię. Zasady, tryb powoływania komisji pojednawczej, czas trwania kadencji oraz liczba jej członków zawarte są w Kodeksie Pracy.

Jak działa komisja?

Przed rozpoczęciem obrad, członkowie komisji są zobowiązani do wyboru przewodniczącego razem z jego zastępcami, a także ustalają regulamin postępowania pojednawczego. Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie komisji warunków lokalowych oraz środków technicznych, które pozwolą na jej prawidłowe i pozbawione problemów działanie. Musi on też pokryć koszty związane z jej funkcjonowaniem (jak na przykład równowartość utraconego wynagrodzenia członka komisji).

Jeżeli pracownik czuje się pokrzywdzony przez pracodawcę, ma on możliwość złożenia pisemnego bądź ustnego wniosku do protokołu, a następnie komisja wszczyna postępowanie. Nie można zapominać, że na wniosku powinna znajdować się data jego otrzymania. Postępowanie przeprowadza się w zespołach, składających się z minimum trzech jej członków.

Obowiązkiem komisji jest jak najszybsze załatwienie sprawy w drodze ugody i w terminie do 14 dni od momentu złożenia wniosku. Data zakończenia postępowania przed komisją pojednawczą musi znajdować się w protokole posiedzenia zespołu. Należy pamiętać, że zawarcie ugody, która nie jest zgodna z prawem lub z zasadami współżycia społecznego, jest całkowicie niedopuszczalne.

Co dzieje się, gdy postępowanie przed komisją nie zakończy się zawarciem ugody?

W takiej sytuacji komisja na żądanie pracownika przekazuje sprawę do sądu. Jednak pracownik jest zobowiązany, by swoje żądanie zgłosić w ciągu 14 dni od zakończenia postępowania. W takiej sytuacji wniosek pracownika o polubowne załatwienie sprawy przez komisję pojednawczą zastępuje pozew. W sytuacji, gdy pracownik nie wyraża chęci zgłoszenia zadania w wyznaczonym czasie, może wnieść pozew do sądu pracy na zasadach ogólnych.

Co jeśli pracodawca nie wykona ugody?


Jest ona wtedy wykonywana w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, po nadaniu jej przez sąd klauzuli wykonalności. Sąd może odmówić nadania ugodzie tejże klauzuli, gdy jest ona niezgodna z prawem bądź z zasadami współżycia społecznego.

Jeśli ugoda narusza słuszny interes pracownika, można wystąpić do sądu pracy w ciągu 30 dni od zawarcia ugody z żądaniem uznania jej za bezskuteczną. Gdy sprawa dotyczy rozwiązania, wygaśnięcia lub też nawiązania stosunku pracy, pracownik ma jedynie 14 dni na wystąpienie z takim żądaniem.