Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/10/2015

Praca w Norwegii – praktyczne wskazówki dla osób, które nie wiedzą jak zacząć

Każdy obcokrajowiec, przyjeżdżający do innego kraju w celu zarobkowym, ma na początku wiele wątpliwości i stawia sobie wiele pytań. Jednym z nich jest: jak zacząć poszukiwania dobrej pracy?

Jadąc do pracy w Norwegii nie trzeba mieć pozwolenia na pobyt i na pracę. Jedyne, co trzeba zrobić, to zamówić przez Internet (w UDI – Urzędzie ds. Cudzoziemców) termin wizyty na policji w celu rejestracji.

Jeżeli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju pracę chcesz wykonywać, warto zastanowić się nad swoimi umiejętnościami. Pomocne mogą być pytania typu: co chciałbym robić? Co umiem robić? Jaka jest moja wymarzona praca? Gdzie chcę pracować? Jakie są moje mocne strony i zdolności?

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

work

Zapoznaj się z norweskim rynkiem pracy. Najpopularniejsze branże to:

– rolnictwo i prace sezonowe,

– budownictwo,

– przemysł naftowy i gazowy,

– rybołówstwo i przetwórstwo ryb,

– przemysł stoczniowy,

– turystyka i transport,

– przemysł maszynowy.

W której branży mógłbyś się odnaleźć?

Przygotuj dobrze swoje CV. Jego długość nie powinna przekraczać 2 stron A4. Ukończone szkoły i miejsca zatrudnienia umieść w porządku odwrotnie chronologicznym. Używaj standardowej czcionki (Times New Roman lub Arial, wielkość 11). Niezwykle ważne jest napisanie podania o pracę – listu motywacyjnego. Jest on naszą wizytówką, ukazuje zaangażowanie i nasze mocne strony. Załączanie zdjęcia do dokumentów aplikacyjnych nie jest zbyt popularne w Norwegii.

Większość norweskich ofert pracy można znaleźć w Internecie. Polecamy skorzystać z bazy ofert NAV (Urząd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) – https://tjenester.nav.no/stillinger/forside. Podzielone są one na takie kategorie jak rodzaj pracy i okręg. Istnieje możliwość rejestracji swoich danych, dodanie ogłoszenia dotyczącego poszukiwania pracy, zapisanie się na newsletter z ofertami pracy odpowiadającymi kwalifikacjom, załączenia swojego CV. NAV organizuje także różne kursy i szkolenia dla bezrobotnych, kursy języka. W tym urzędzie możesz skorzystać z usługi tłumacza podczas wizyty.

Pracy poszukać można także w norweskich gazetach, np. Aftenposten. Dobrym pomysłem jest udanie się do agencji pośrednictwa pracy, np. Adecco, Manpower, Randstad i wiele innych (pełna lista – https://www.nav.no/no/Lokalt/Oslo/Jobbportaler+og+vikarbyraer). Polecamy również praktykę wysyłania dokumentów aplikacyjnych (CV w języku norweskim lub angielskim, referencje, dyplomy itd.) bezpośrednio do interesujących nas firm. Po przesłaniu dokumentów warto skontaktować się z firmą telefonicznie. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić potencjalnego pracodawcę osobiście. Ogłoszenie o poszukiwaniu pracy polecamy również zamieścić na naszym portalu: https://pol-nor.com/ogloszenia.

Jeśli masz problem ze znalezieniem stałej pracy, zastanów się nad tymczasowym zajęciem. Wiąże się to z wieloma korzyściami:

– zdobywasz cenne doświadczenie,

– łatwiej jest znaleźć pracę jeśli już jakąś posiadasz,

– ofert pracy tymczasowej jest więcej niż tych dotyczących stałego zatrudnienia,

– zdarza się, że praca tymczasowa przekształca się w stałą.

Gdy już zdobędziesz zatrudnienie, niezwłocznie udaj się do norweskiego urzędu skarbowego (Skattetaten) po kartę podatkową (Skattekort). Jeśli będziesz się o nią starał po raz pierwszy, urzędnicy najpierw wydadzą ci numer identyfikacyjny D-nummer lub norweski PESEL (fodselsnummer). Oprócz tego numeru do wniosku o kartę podatkową będziesz potrzebował ważnego paszportu, pozwolenia na pobyt z prawem do pracy i umowy o pracę. Skattekort przekaż jak najszybciej swojemu pracodawcy – inaczej będzie ci potrącał aż 50% z zarobków. Gdy już otrzymasz Skattekort i D-nummer, możesz starać się o założenie konta w norweskim banku (pracodawca będzie przelewał na nie wynagrodzenie).

Osoby po raz pierwszy mające do czynienia z norweską kulturą pracy są z reguły pozytywnie zaskoczone. Zwykle wszyscy pracownicy są ze sobą na „ty”, swobodnie się komunikują, ich relacje z przełożonymi są mniej formalne. Rzadko spotyka się osoby w garniturach, dla Norwegów liczy się przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. Pilnie przestrzegane są przepisy BHP. Duży nacisk kładzie się na integrację między pracownikami – popularne są wspólne posiłki, wyjazdy integracyjne.


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Praca w Norwegii – praktyczne wskazówki dla osób, które nie wiedzą jak zacząć"