Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
01/03/2017

Poznaj 7 sposobów, aby pomóc dziecku dostosować się do życia za granicą

Przeprowadzka za granicę może być trudna dla każdego. Ale jak można pomóc dzieciom zaklimatyzować się w nowym miejscu?

Często myślimy, że dzieci tak łatwo dostosowują się – i pod wieloma względami, to prawda. Jednak każdy rodzic, który doświadczył takiej przeprowadzki za granicę wie, jak trudne jest to dla dzieci. Począwszy od nowej szkoły, nowych przyjaciół, dostosowanie się do nowego miasta, a może i nauki nowego języka … to może być za dużo dla dziecka, aby mogło to udźwignąć!

1. Ustal spotkania z rówieśnikami, ale nie na siłę

Zdobywanie nowych przyjaciół może być jednym z najbardziej stresujących wyzwań dla dzieci, po osiedleniu się za granicą. Aby dziecku pomóc można aktywnie zaplanować wydarzenia, ustalić tzw. „playdates”, gdzie dziecko spotyka się i spędza czas z kolegami, to może pomóc w zawarciu nowych przyjaźni.

Należy jednak pamiętać, że nie możemy wybierać przyjaciół naszemu dziecku, ono musi samo tego dokonać.

2 . Zachowaj bliski kontakt z dzieckiem

Pozwalając dziecku odkrywać swoje nowe otoczenie na własną rękę , ważne jest również, aby być na bieżąco w bliskim kontakcie z dzieckiem w ciągu dnia. Tinitell może w tym pomóc. Jest noszony na nadgarstku dziecka i posiada również lokalizator GPS zarządzany przez aplikację na smartfonie rodzica.

3. Wspólne „budowanie” domu

Poczucie bezpieczeństwa w domu ma ogromne znaczenie dla dziecka dla jego prawidłowego rozwoju, a dom powinien być ostoją. Możemy w pełni zaangażować swoje dziecko w urządzanie, zdobienie nowego domu, dzięki temu bardziej poczuje że to naprawdę jego dom.

„Staramy się, aby nasz syn czuł się podekscytowanym swoim nowym pokojem. Mamy również przechowane rzeczy z przeszłości, które mogą dać mu komfort i ciągłość, podobnie jak jego ulubione zabawki, obrazy na ścianie, jego prześcieradła i lampkę nocną,” mówi Ela, matka z Bukaresztu. „Te rzeczy sprawiają, że czuje się bezpiecznie w domu, szczególnie w nocy”.

4. Priorytet interesów dziecka

Warto również w jak największym stopniu zaangażować dziecko w proces przeprowadzki i osiedlenia się, zwracając dużą uwagę na to, co dziecko lubi, na jego zainteresowania.

„Jeśli twoje dziecko lubi zwierzęta, warto dowiedzieć się, jakie zwierzęta można znaleźć w nowym kraju,” mówi. „Pozwólmy dzieciom powiedzieć w jaki sposób chcą żyć w nowym kraju, czy też znajdźmy odpowiedź na ich zainteresowania, jak na przykład odnalezienie od razu po przeprowadzce nowego klubu piłkarskiego”.

5. Świętuj tradycje z domu

Podtrzymujmy tradycje ze swojego kraju w nowej okolicy.

6. Nie od razu odwiedzaj swój poprzedni dom

Nie należy zbyt szybko wracać do starego domu, gdyż może to wywołać negatywny skutek u dziecka. Należy upewnić się, że dziecko ma już stabilne podstawy w nowym kraju i przynajmniej kilku przyjaciół, zanim odwiedzimy nasz stary dom i przyjaciół.

7. Jeśli Ty się przystosowałeś, one też się przystosują

„Podejmujemy wysiłek, aby zrozumieć kulturę, nauczyć się języka, zintegrować się ze społecznością. Im bardziej próbujemy, tym bardziej nasze dzieci się starają, i w ten sposób dopingujemy i pomagamy sobie nawzajem” mówi Sean, ojciec dwójki dzieci.

A jak Wasze dzieci poradziły sobie z przeprowadzką do Norwegii? Macie jakieś sposoby, aby ten czas upłynął bez zmartwień?Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=