Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
26/10/2016

Polski przedsiębiorca w Norwegii

Wielu Polaków po przyjeździe do Norwegii decyduje się na założenie własnej działalności. Najwięcej zarejestrowanych firm przez mieszkańców z Polski odnotowano w branży budowlanej. Polscy przedsiębiorcy również działają chętnie w branży sprzątającej, rolnictwie, rybactwie lub prowadzą inną działalność usługową.

Specjalnie dla Czytelników zainteresowanych prowadzeniem firmy w Norwegii, firma Quali przedstawiła krótki opis najważniejszych kwestii dla przyszłego przedsiębiorcy.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

folder-1016290_640

Rodzaje przedsiębiorstw

Polacy najczęściej decydują się na założenie firmy jednoosobowej – Enkeltpersonforetak lub spółki akcyjnej – Aksjelskap.

W celu założenia spółki posiadać kapitał własny w wysokości 30 000 NOK. Kwota ta stanowi znaczny czynnik zachęcający. Firma typu AS ma status osoby prawnej, co oznacza, że majątek firmy jest oddzielony od majątku udziałowców i za ewentualne zobowiązania firmy odpowiada się jedynie do wysokości kapitału zakładowego. Osoby zatrudnione we własnej spółce, mogą korzystać ze wszystkich praw pracowniczych, takich jak zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia zwolnienia. Założenie spółki AS zaleca się osobom, które mają regularne zamówienia na duże sumy i zatrudniają wielu pracowników.

Najpopularniejszą formą działalności gospodarczej w Norwegii jest firma jednoosobowa (ENK) wybierana przez osoby, które dopiero rozpoczynają prowadzenie biznesów w Krainie Fiordów. Właściciele ENK mają nieograniczoną odpowiedzialność za firmę i odpowiadają za nią swoim majątkiem.

Każda norweska firma powinna pamiętać o koniczności rejestracji w norweskim Rejestrze Podmiotów Gospodarczych – Enhetsregister. Po zarejestrowaniu firmy, otrzymuje się numer organizacyjny firmy. Jeśli firma jest zarejestrowana w norweskim rejestrze płatników VAT, po cyfrach w numerze organizacyjnym mają dodane literki MVA. Od rodzaju prowadzonego biznesu będzie zależało, czy należy zarejestrować się jeszcze w innym miejscu. Osoby, które zatrudniają pracowników muszą, na przykład, pamiętać o rejestrze w Foretaksregister.

Koszty prowadzenia firmy

Stałym obciążeniem dla przedsiębiorców w Norwegii jest opłata składki na poczet zaliczki na podatek dochodowy, która jest dokonywana w systemie kwartalnym oraz ZUS.

Podatek dochodowy został ustalony na poziomie 22% od przychodu przedsiębiorstwa, a norweski odpowiednik ZUS-u, wynosi 11,4%. Po otworzeniu firmy w Norwegii, należy zadeklarować wysokość zarobków w danym roku obrotowym, a następnie urząd wyliczy od tej kwoty 33,4% podatku. Wyliczona kwota zostanie podzielona na cztery równe raty, które należy zapłacić w formie zaliczek. Kiedy? Terminy płatności zaliczek na podatek to: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Urząd Podatkowy wysyła fakturę przed terminem płatności zaliczki.

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność objętą przepisami o podatku VAT, musi wysłać wpis do odpowiedniego rejestru po przekroczeniu obrotów firmy, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na poziomie 50 tys. NOK. Od tego momentu należy pamiętać, co dwa miesiące, o obowiązku składania deklaracji VAT.

Przeczytaj również: Sprawdź zmiany dotyczące spółek AS oraz co to jest PAYE!

Ulgi podatkowe

Ważną kwestią dla przedsiębiorców, są ulgi podatkowe, które obowiązują w Norwegii. Imigranci mają możliwość skorzystania z kilku ulg, co pozwala na znaczne obniżenie kwoty podatku dochodowego. Nie bez znaczenia jest wysokość zarobków współmałżonka pozostawionego w Polsce, dzięki którym bardzo często można zmienić podstawę opodatkowania. Przy składaniu zeznań podatkowych ważną kwestię odgrywa stan cywilny podatnika oraz ilość wizyt w rodzimym kraju w ciągu roku. Przy odpowiednim statusie lub klasie podatkowej, można znacznie obniżyć wysokość podatku.

Dowiedz się więcej na temat rozliczenia podatku w Norwegii.

Opinia jest najważniejsza

Dla przedsiębiorcy działającego na terenie Norwegii kluczowe znaczenie ma opinia, która krąży na temat jego biznesu w środowisku. Jeśli ktoś cieszy się dobrym zdaniem wśród Norwegów, na pewno nie pozostanie bez pracy. Klienci zwracają szczególną uwagę na rzetelność, terminowość, dokładność, sumienność, a przede wszystkim na uczciwość. Bardzo często jakość wykonania pierwszego zlecenia, determinuje dalsze losy przedsiębiorstwa. Lokalne społeczności bardzo szybko dzielą się opiniami na temat zakupionych towarów bądź świadczonych usług.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=