Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
02/01/2015

Polska firma rośnie na norweskim rynku

Polski gazowy koncern PGNiG już jest właścicielem udziałów w złożach na norweskich szelfach. Z ostatnich wiadomości wynika, że doszło do transakcji pomiędzy udziałowcami z obydwu państw. Zasoby gazu oraz ropy należące do koncernu mogą wzrosnąć aż o 60%.

Płatności za udziały w czterech norweskich złożach polski koncern dokonał francuskiemu Total, obejmując udziały w wysokości prawie 2 miliardów koron norweskich. Jednak, jak podają źródła tylko 43% tej kwoty, czyli około 400 milionów złotych PGNiG zapłacił w postaci gotówkowej. Reszta została rozliczona z ulg podatkowych, które nasz koncern zyskał poprzez inwestowanie w eksploatację innych norweskich złóż o nazwie Skarv. Udziały w tych dodatkowych zasobach polska firma dokonała już w 2007 roku, natomiast ich eksploatacja zaczęła się ponad dwa lata temu.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

petrol-162948_640

Polska firma zatem zyskała podwójnie: po pierwsze wykupiła kolejne złoża w Norwegii, a po drugie, zaoszczędziła, zakładając początkowo, że PGNiG zostaną zmuszeni do zapłaty 45%. Ostateczne rozliczenie jak widać pomniejszyło wydatek firmy o 2%. Rozmowy na temat zakupu złóż przez firmę trwały bardzo długo, jednak polski zarząd firmy, który jest kierowany przez prezesa Mariusza Zawiszę ostatecznie zdecydował się zainwestować i zgłębić współpracę z Norwegami.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=