Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
23/03/2017

Polscy pracownicy pozywają firmę żądając od pracodawcy stałego wynagrodzenia

Sześciu polskich pracowników zatrudnionych przez agencję pracy domaga się stałego wynagrodzenia, także za czas pomiędzy poszczególnymi zleceniami. Wyrok sądu ma być znany w ciągu kilku dni. Sprawa może mieć kluczowe znaczenie dla norweskiego rynku pracy. Przedstawiciele norweskich związków zawodowych popierają Polaków twierdząc, że każda osoba, która jest zatrudniona na stałe, powinna mieć zapewnione stałe wynagrodzenie.

Taka sprawa ma miejsce po raz pierwszy. Polscy pracownicy mają podpisany kontrakt, z którego wynika, że są zatrudnieni na stałe. Według związkowców oznacza to więc, że powinni mieć zapewnione stałe wynagrodzenie, a tak nie jest – gdy nie ma zleceń, pracownicy nie dostają pensji. Wyrok ma rozstrzygnąć, czy pracownicy rzeczywiście mają prawo do wynagrodzenia w okresie, gdy nie mają zleceń.

Przeczytaj również: Brak wynagrodzenia od pracodawcy – jak postępować?

Agencja pracy nie chce komentować sprawy przed zapadnięciem wyroku sądu.

Przedstawiciele organizacji działających na rzecz pracowników czekają na wyrok, który może dużo zmienić i rozwiać wiele dotychczasowych wątpliwości. Chodzi głównie o stwierdzenie, czy rzeczywiście pracownicy, którzy otrzymują wynagrodzenie za określone zlecenia są pracownikami zatrudnionymi na stałe czy pracownikami tymczasowymi. Jeśli okaże się, że według prawa są to pracownicy zatrudnieni na stałe, to powinni oni otrzymywać wynagrodzenie także za okres, kiedy nie ma zleceń.

Jest to bardzo ciekawa sprawa, ważna z punktu widzenia wielu pracowników i różnych organizacji. Po raz pierwszy zagraniczni pracownicy chcą zawalczyć o swoje prawa.

Dyskusja w tym temacie trwa od kilku lat, ale wcześniej być może nikt nie miał odwagi pozwać pracodawcy, bojąc się o pracę, szczególnie w branży budowlanej, gdzie wielu pracowników pochodzi spoza Norwegii.

Teraz okaże się, czy umowy, według których zatrudnia się pracowników na stałe, ale bez gwarancji stałego wynagrodzenia, są zgodne z prawem, czy jednak nie. Wszyscy zainteresowani z niecierpliwością czekają na wyrok sądu.Może Cię również zainteresować:


Cofnij odpowiedź
Zostaw komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia

Komentarz*
Imię*

Email*

0 odpowiedzi na artykuł "Polscy pracownicy pozywają firmę żądając od pracodawcy stałego wynagrodzenia"