Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
20/03/2017

Polityk Partii Postępu chce zabronić noszenia hidżabu urzędnikom

Carl I. Hagen wyszedł z inicjatywą zabronienia noszenia hidżabu i innych symboli religijnych lub politycznych urzędnikom miejskim w Oslo.

Doświadczony polityk odwołuje się do orzeczenia Unii Europejskiej, według którego pracodawca miał prawo wymagać od swojego pracownika zdjęcia hidżabu na czas wykonywania pracy.

Bazując na tym, Hagen chce pozbawić pracowników administracyjnych możliwości noszenia symboli politycznych, religijnych czy filozoficznych, pisze VG.

„Do tej pory utrzymywano, że takie nakazy (nieeksponowania symboli religijnych itp. – przyp. red.) są sprzeczne z prawami człowieka, ale teraz w Unii Europejskiej jasne jest, że taka narracja jest niewłaściwa. Pracownicy mogą po prostu zdjąć hidżab na czas pracy” – mówił Hagen.

Przeczytaj również: Premier Norwegii: „Nosisz nikab? Nie będziesz u mnie pracować”

Komisarz Tone Tellevik Dahl uważa noszenie symboli religijnych w miejscu pracy za bezproblemowe i ocenia szanse Hagena na przeforsowanie jego pomysłu na niewielkie.

Przedstawicielka ruchu na rzecz równości i przeciw dyskryminacji twierdzi, że wiele osób źle interpretuje orzeczenie Unii Europejskiej.

„Odbiór opinii publicznej jest taki, że każdy może zakazać pracownikowi noszenia hidżabu w pracy. Tak nie jest. Orzeczenie UE mówi też, że taki zakaz ze strony pracodawcy może być pośrednio uznany za dyskryminujący”.

Prawo pozostawia dużą swobodę sądom w kwestii oceny, gdzie są granice w kwestii wolności religijnej.Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: