Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
24/03/2017

Polacy wygrali sprawę przeciwko Clockwork Bemanning AS!

Dzisiaj ogłoszony został werdykt w głośnej sprawie, w której Polscy pracownicy pozywają firmę żądając od pracodawcy stałego wynagrodzenia. Jest to pierwsza tego typu sprawa w Norwegii.

Polacy według prawa byli pracownikami zatrudnionymi na stałe, jednak pomiędzy zleceniami nie mieli zapewnionego wynagrodzenia. Jest to pierwsza tego typu sprawa w Norwegii. Głównym celem rozprawy było rozstrzygnięcie, czy zatrudnianie pracowników bez gwarancji pewnego wynagrodzenia jest zgodne z prawem. W ostatnim czasie wiele agencji rekrutacyjnych zatrudniało pracowników na stałe, ale nie gwarantując im wynagrodzenia w sezonie, gdy nie było pracy. Dotyczy to przede wszystkim branży budowlanej.

Przeczytaj również: Oficjalne Oświadczenie firmy Clockwork Bemanning AS

Agencja pracy obeszła przepisy

Sześciu polskich pracowników było zatrudnianych przez agencję Clockwork Bemanning AS. Pracownicy byli cały czas zatrudniani na krótkoterminowe umowy na określone zlecenia. Uważali, że nie jest to zgodne z prawem, skoro są zatrudnieni w firmie na stałe. Sprawa jest bardzo ważna, ponieważ nie dotyczy tylko tych sześciu pracowników, ale wielu zatrudnionych w Norwegii przez agencje pracy w branży budowlanej.

Przedstawiciel Norweskiej Federacji Związków zawodowych cieszy się z wyroku, podkreślając, że jest on bardzo ważny dla całego społeczeństwa. Praktyki agencji pracy od dawna brane były pod lupę ze względu na wątpliwości co do ich legalności. Rząd nie zajął się tą sprawą, więc Polacy wzięli ją w swoje ręce. I wygrali. Umowy, które mieli podpisani pracownicy, były legalne, ale sąd orzekł, że agencja próbowała obejść przepisy co do zatrudniania pracowników tymczasowych. Polscy pracownicy, mimo że byli na stałe zatrudniani w agencji, nie mieli takich samych praw, co pełnoetatowi pracownicy (prawo do urlopu i sykepenger). Sąd nakazał pracownikom wypłatę odszkodowania w wysokości 20 tysięcy koron dla każdego. Pracownicy zostaną zatrudnieni na różne kontrakty, trzech z nich na 100%, jeden na 85%, jeden na 80% i jeden na 60%.

Wyrok ważny dla wszystkich

Podkreśla się, że Polacy zrobili coś bardzo odważnego. Zawalczyli nie tylko o swoje prawa, ale o prawa wszystkich zatrudnianych na podobnych kontraktach. Wystąpili przeciwko większym i silniejszym od siebie i wygrali. Przedstawiciele różnych organizacji mówią, jak ważne jest to zwycięstwo, podkreślając, że nie można czekać z telefonem w ręce na zlecenie, mając nadzieję na zarobek, który pozwoli przeżyć. Zadaniem władz będzie pilnowanie, czy firmy przestaną stosować podobne praktyki.

Sąd nie miał żadnych wątpliwości co do racji Polaków. Wyrok może być początkiem politycznej debaty, która wpłynie na zmniejszenie przypadków tego typu i obchodzenia prawa w podobny sposób. Sprawa jest ważna, szczególnie w okresie zwiększonego bezrobocia i pokazuje, że stałe zatrudnienie powinno być praktykowane przez wszystkie firmy.Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Rafał Salamon - 2020-01-16
Pan Wojciech Osmanski znajdzie sposób na oszukiwanie swoich rodaków, bo by oszukać Norwega to brak mu odwagi
Joker - 2020-01-16
Widzę że obrońcy uciśnionych agencji pracy już w natarciu. Co się tak tymi agencjami przejmujecie?
Ja - 2018-11-22
Ja pracując w tej firmie od 9.9.10 do 28.10.18 dając wypowiedzenie 14.10.18 zapłaciłem za mieszkanie jeszcze za listopad i grudzień. Gdzie 29.10.18 byłem już w Polsce. Złodzieje. Dorabiają się Polak na Polaku. Nie polecam tej firmy nikomu.
Pracus - 2017-04-02
I bardzo dobrze ze sie tak stalo .moze wreszcie te firmy wynajmujace sie opamietaja i pozwola na normalne zycie
adonis - 2017-03-31
Super brac sie za wszystkie Agencje w NL jest najwiecej nie legalnych agencji co oszukuja
gregory - 2017-03-30
No to teraz wszystkie agencje i firmy będą się biły o takich pracowników,zycze powodzenia w poszukiwaniu pracyBATMAN - 2017-03-25
Super, gratulacje niech teraz jadą do polski walczyć o to żeby dostawać piniadze za siedzenie w domu. przyjezdrzacie takich kilku do Norweg i i trzeba im płacić za leżenie bo ich nie obchodzi że pracodawca niema zlecenia. PANY WYGRALY.
dudjcjf - 2017-03-25
no i ciekawa jestem co to zmieni. czy to znaczy ze agencje będą placic nawet jak zkecen nie ma ?