Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
20/04/2016

Polacy pobierają norweski zasiłek dla bezrobotnych i wracają do Polski?

Na jednym z norweskich portali pojawiła się informacja o tym, że wiele osób poza granicami Norwegii korzysta z norweskich świadczeń wypłacanych przez Norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej (NAV). Tylko w ciągu ostatniego roku wypłaty zasiłków dla osób bezrobotnych za granicą wzrosły o 42 mln NOK.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

korony_norweskie

W 2015 roku wypłacono 177 mln NOK na zasiłki dla bezrobotnych przebywających za granicą Norwegii. Dane pokazują, że 89% odbiorców, czyli 4312 osób, nie ma obywatelstwa norweskiego. To o 517 osób więcej w porównaniu do 2014 roku. Wśród osób, które pobierają świadczenia za granicą 7% to kobiet. Norweskie portale informują, że największa pula pieniędzy, 80 mln NOK trafia do Polaków.

Dane NAV wskazują, że Polacy za granicą pobrali w ubiegłym roku o 28 mln NOK więcej niż rok wcześniej. Kolejną narodowością pobierającą istotną sumę z NAV są Szwedzi ­ w ubiegłym roku otrzymali z NAV 42 mln NOK. Jednak to wciąż Polacy są narodem, który pobiera najwięcej zasiłków z norweskiego urzędu.

Co jest powodem takich wysokich wypłat dla bezrobotnych? Sytuacja na rynku pracy znacznie się pogorszyła, bezrobocie stale wzrasta i prawdopodobnie będzie wzrastało, dlatego wielu zagranicznych pracowników zdecydowało się na powrót do rodzinnych domów. Należy mieć świadomość, że duża część środków NAV wypływa z kraju. Państwo toleruje to, ale wśród wielu osób budzi oburzenie fakt, że ludzie za granicą żyją za korony norweskie. Takie zjawisko jest wynikiem swobodnego przepływu siły roboczej między państwami i internacjonalizacji.

Należy mieć na uwadze, że osoby, które przenoszą zasiłek dla bezrobotnych z Norwegii do innego kraju, mają krócej wypłacane świadczenia. Czy jednak wszyscy Polacy, którzy wracają do ojczyzny, zgłaszają ten fakt w Norwegii? Zdecydowanie powinniśmy zadbać o swoje dobre imię na emigracji i nie dawać Norwegom powodów do agresywnych zarzutów. Zarówno Polacy, jak i inni obcokrajowcy, którzy pobierają zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii, powinni pamiętać, żeby zgłaszać wyjazd za granicę. Zasiłek dla bezrobotnych można zachować wówczas przez 12 tygodni. Wyjazd oznacza utratę uprawnień do pobierania świadczeń przez maksymalny okres 52 lub 104 tygodni.

Źródło info: nav.no, p4.no


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

gość33 - 2016-07-12
Warto przeczytać: http://blog.intransfer24.com/aktualnosci/co-musimy-zrobic-po-powrocie-do-ojczyzny