Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
28/01/2017

Podwyżki cen komunikacji miejskiej w Oslo!

Od 29 stycznia musicie liczyć się z wyższymi cenami za transport publiczny w stolicy Norwegii. Podwyżki oscylują wokół 2,6%, co i tak jest dobrą wiadomością, biorąc pod uwagę fakt, że prognozowano większe rewolucje cenowe.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

bus-731317_1920

Podwyżki cen biletów wchodzą w życie z dniem 29 stycznia. Bilety 30- dniowe, a także całoroczne drożeją dokładnie o 2,6%. Zmianom ulegają też ceny biletów jednorazowych. Bilety w kioskach i automatach drożeją o 1 koronę, a te u kierowcy będą od teraz droższe o 5 koron. Zmiany dotkną Oslo i Akershus.

W zeszłym roku pojawiła się informacja, iż Ruter (przewoźnik miejski) podniesie ceny o około 4-5%, ale finalnie taki scenariusz nie doszedł do skutku. Lan Marie Nguyen Berg, przedstawicielka Miljøpartiet De Grønne (Partia Zielonych w Oslo), twierdzi jednak, że nie tylko podwyżki, ale istotne zmiany dotyczące ruchu drogowego w Oslo są koniecznością.

„Minister (Ketil Solvik-Olsen – obecny Minister Transportu i Komunikacji) twierdzi, że występują praktyczne problemy z wprowadzeniem reform dotyczących sfery komunikacji publicznej, ale według mnie to gra na zwłokę. Taktyka polityczna. FRP (druga pod względem ilości posłów w norweskim sejmie partia) nie chce rygorystycznie redukować liczby aut w mieście, bo za wszelką cenę stara się nie narażać obywatelom przed wyborami. Musimy jednak pamiętać, że aż 185 osób umiera rocznie w Oslo z powodu wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Potrzeba nam pieniędzy, żeby zreformować transport publiczny. Moim zdaniem Olsen zwyczajnie stara się unikać narażenia się obywatelom przed wyborami – zakończyła w wywiadzie dla norweskiej gazety, VG.

Porozumienie zawarte w sprawie Oslo jakiś czas temu – „Oslo Package 3” zakładało wprowadzenie opłat za wjazd do centrum miasta, oddzielne opłaty za korzystanie z samochodów z silnikiem diesla, i działania na rzecz środowiska pod hasłem zróżnicowania środowiskowego.

Postulaty nie wejdą jednak w życie w najbliższej przyszłości. Oficjalnie dlatego, żeby nie podwyższać zbiorowych opłat za bilety o więcej niż wyniósł wzrost inflacji indeksu cen towarów i usług. Innymi słowy mówiąc, w trosce o obywatela, nie podwyższać cen biletów o proporcjonalnie więcej, aniżeli wyniósł średni ostatni wzrost cen towarów i usług w Norwegii.

Minister Transportu i Komunikacji broni się argumentując, że politycy działają jedynie według tradycyjnej praktyki administracyjnej.

Ketil Solvik-Olsen dodał, że uważa, iż protesty Partii Zelonych są arbitralne i podkreślił, że zdanie niedużej części nie może wpływać na ogólnie przyjęte normy i zasady administracji.

Terje Rognlien, przewodniczący sekretariatu “Oslo Package 3”, wyjaśnił dla VG, że istnieją cztery powody, dla których opóźniony w czasie jest proces wdrażania ustalonych reform.

Po pierwsze parlament musi odpowiednio znowelizować pewne przepisy prawne, by móc legalnie wprowadzić tak zwane opłaty środowiskowe. Ma to nastąpić jeszcze przed latem tego roku. Po drugie parlament musi jeszcze przegłosować zestaw reform zawartych w „Oslo Package 3”, co także ma mieć miejsce tuż przed wakacjami. Poza tym system autopass dostosowywał wysokość opłat za poszczególne aspekty, co wymaga czasu. Regulacje prawne przewidują tez, że wszelkie wyceny muszą być przygotowane z należytą starannością i dokładnością.

Jako realny termin wprowadzenia pomysłów w życie Rognlien podał początek nowego roku.

                                                                                                                                                                                                                                                                                

Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: